Mlexer Elbląg

Historia

Z historii dyscypliny tenisa stołowego

Dyscyplina narodziła się w Anglii w latach osiemdziesiątych XIX wieku i bardzo szybko zyskała uznanie, zwłaszcza w zamożniejszych kręgach. Początkowo do odbijania piłeczki służyły sprzęty codziennego użytku, a z czasem pojawiły się rakietki produkowane przez angielskiego producenta firmę J. Jaques 8 Son Ltd. Nazwa dyscypliny pochodziła od charakterystycznego dźwięku odbijanej piłeczki, a więc ping pong czy wfiff whaff. Oficjalna nazwa tenisa stołowego w Chinach, Hongkongu i na Tajwanie to Ping Pang Qlu. Natomiast w Japonii – Takkyu.

Polski Związek Tenisa Stołowego utworzono 1 listopada 1931 roku i od początku istnienia jest on podległy Międzynarodowej Federacji Tenisa Stołowego (ITTF).

Na Ziemi Elbląskiej dyscyplina była bardzo popularna w okresie powojennym. Niewielki koszt sprzętu powodował, że w powstających świetlicach szkolnych, przyzaktadowych ośrodkach kultury ustawiana stały na których amatorzy rozgrywali pasjonujące pojedynki. W latach pięćdziesiątych XX wieku w Elblągu działały kluby sportowe z sekcjami tenisa stołowego, będące członkami Okręgowego Związku Tenisa Stołowego w Gdańsku. Z chwilą powołania Województwa Elbląskiego utworzono Wojewódzką Federację Sportu. W jej skład wszedł utworzony 23 lutego 1977 roku Okręgowy Związek Tenisa Stołowego z siedzibą w Elblągu. Po kolejnym podziale administracyjnym kraju, elbląskie kluby sportowe z sekcjami tenisa stołowego zostały członkami Warmińsko – Mazurskiego Okręgowego Związku Tenisa Stołowego. W roku 2008 skupiał on 23 kluby, a wśród nich Ludowy Klub Sportowy Mlexer z Elbląga.

Zasady gry

Tenis stołowy polega na odbijaniu piłeczki rakietka tak, by przeleciała ona nad siatka na drugą połowę stołu. Piłeczka musi uderzyć o stół tylko raz, niedozwolone jest odbijanie piłeczki z powietrza tak jak ma to miejsce w tenisie ziemnym. Punkty są przyznawane za uderzenia, których nie odebrał przeciwnik. W grach pojedynczych uczestniczą dwie osoby, w grach podwójnych (deblu) cztery osoby.

Współczesny tenis stołowy jest bardzo widowiskowy. Wymaga od zawodników energicznych ruchów i błyskawicznych reakcji. Gra polega przede wszystkim na szybkości i rotacji nadawanej piłeczce w taki sposób, by sprawić trudność przy jej odbiorze przeciwnikowi. Nowe zasady tenisa stołowego, wprowadzone w roku 2001 uatrakcyjniły widowiskowość dyscypliny. Set rozgrywany jest do momentu, w którym jeden z zawodników osiągnie 11 punktów (wcześniej rywalizowano do 21 punktów). Zazwyczaj gra się do 3 wygranych setów lub 4 na imprezach rangi mistrzowskiej.

Tenis stołowy w Elblągu

Niestety nie dysponujemy kompletnym zasobem informacji o rozwoju dyscypliny w powojennym Elblągu. Tworząc zarys historii wykorzystaliśmy do zachowania pamięci o ludziach związanych z tenisem stołowym archiwalne publikacje prasowe, sprawozdania okręgowych związków i częściowo wywiady z ludźmi, pasjonatami dyscypliny.

1943 – 50

Pod koniec 1949 roku w klubie ZKS Stal utworzona sekcję tenisa stołowego. Założycielem był Jan Butkiewicz, uczeń Technikum Mechanicznego, który bardzo szybko skompletował drużynę. Dzięki jego inicjatywie sekcje tenisa stołowego utworzono w klubach sportowych Gwardia i Ogniwo, a w gdańskim OZTS było już 40 takich sekcji.

24 listopada 1949 r. rozegrana w Elblągu pierwszy mecz towarzyski między drużynami Stali (Stankiewicz, Wejna, Abramowicz] i Gwardii (Sikorski, Szpuner, Kazyni). Wygrała Stal 5:0. W grudniu na okręgowych mistrzostwach juniorów Federacji Stal, elbląscy reprezentanci (Abramowicz, Butkiewicz, Celler) wywalczyli trzecie miejsce.

W Okręgowych Mistrzostwach klubów gwardyjskich znakomicie walczyli elblążanie, a indywidualnie kpt. Jerzy Odya dwukrotnie wywalczył mistrzostwo.

W. styczniu 1950 r. w stołówce szkoły przemysłowej przy ul. Wapiennej odbył się turniej kwalifikacyjny o awans do rozgrywek w klasie „A” województwa gdańskiego. Elbląska Stal pokonała Związkowca Gdynia 5:0, Spójnię Kościerzyna 5:1 | Gwardię Sztum 5:2. Uległa natomiast 1:5 Spójni Tczew, ale zajmując drugie miejsce zdobyta awans do „A” klasy.

W lutym elblążanie wystartowali w klasie „A”. Przygotowania do premiery napotykały na duże trudności. Przede wszystkim niezbędny byt wyczynowy sprzęt — stoły, rakietki i ubiory, a także sala do rozgrywania meczów. Po żmudnych zabiegach udało się załatwić salę w Technikum Mechanicznym przy ul. Długiej (dziś Komeńskiego). Wsparcia udzielił nauczyciel w-f Jerzy Zaniewski, który pełnił obowiązki kapitana sportowego ZKS Stal. Szkoła wyposażyła salę w nowe stoły, a Andrzej Zakręt (magazynier w Zamechu) sprawił, że wszyscy zawodnicy otrzymali ubiory sportowe, a także bardzo oczekiwane dresy.

Sportowa premiera Stali zakończyła się wygraną 7:2 nad Związkowcem Gdańsk. Potem elblążanie pokonali  5:1 Spójnię Tczew i ulegli 3:6 Stali Gdańsk. Takie byty początki drużynowych startów tenisistów z Elbląga w rozgrywkach ligowych.

W drużynowych Mistrzostwach Elbląga (24 — 26 marca 1950 r.) triumfowała Stal przed lokalnymi klubami Ogniwem i Szturmowcem. W indywidualnych mistrzostwach Elbląga rozegranych w kwietniu dominowali reprezentanci Stali. Wśród juniorów zwyciężył Butkiewicz, a w seniorach Stankiewicz, w deblach Stankiewicz — Pikotówna i Wejna — Działowska.

W październiku 1950 r. na ogólnopolskim turnieju w Szczecinie, elblążanie awansowali do finałów. Abramowicz przegrał 0:3 (12:21, 18:21, 16:21) z Gayerem reprezentantem Polski, a Jan Butkiewicz uległ 0:3 (15:21, 9:21, 16:21) mistrzowi Częstochowy Wawrzyniakowi.

1951 — 52

W Kole Sportowym Włókniarz przy Zakładach Przemysłu Odzieżowego powstała mocna sekcja tenisa stołowego. Męską drużynę w tym czasie reprezentowali Szarawko, Bilow, Fabisiak, Jachimowicz i Sambor. Po serii treningów tenisiści Włókniarza zdobyli drużynowe mistrzostwo Elbląga.

W tym czasie w sąsiedztwie tworzyła się konkurencja, bo wzmocniła się sekcja tenisowa KS Budowlanych po przejściu do niej zawodników Stali. Kierownikiem wzmocnionej sekcji był czynny zawodnik Zygfryd Weyna.

1953 — 54

Mocni kadrowo Budowlani zaczęli notować sukcesy drużynowe, a także indywidualne na mistrzostwach miasta i powiatu elbląskiego. Czołówkę drużyny stanowili: Jadwiga Jabłonowska, Mieczysław Szponar, Jan Madejczyk i Tadeusz Sikorski.

W roku 1353 powołano spółdzielczy klub sportowy Start. Tu także powstaje sekcja tenisa stołowego, którą założył pracownik Spółdzielni Inwalidów Zygfryd Weyna znany w środowisku z pracy w K5 Budowlani. Sekcją dowodził w pierwszym okresie Józef Pyka, a drużyna z powodzeniem startuje w rozgrywkach klasy międzywojewódzkiej.

Drużyna tenisistek stołowych K5 Włókniarz wywalczyła Mistrzostwo Elbląga na rok 1954. Grały w niej panie Funkówna, Dąbrowska, Parzonko i Piotrowska.

1955-57

Zmieniały się nazwy klubów w których funkcjonowały sekcje tenisa stołowego, ale zawodniczki i zawodnicy grali pod nowymi szyldami i obok rywalizacji w elbląskim środowisku uczestniczyli w rozgrywkach na szczeblu okręgu I w zawodach międzywojewódzkich.

Dyscyplina stała się popularna także dzięki temu, że w świetlicach zakładowych i szkolnych były możliwości skorzystania z ustawionych tam stołów. W sekcjach klubowych prowadzących systematyczne treningi przybywało nowych adeptów dyscypliny, a to miało zaowocować na przyszłość.

1958 — 1959

W lutym 1958 wyłoniono indywidualnych mistrzów Elbląga z grona 52 zawodników reprezentujących elbląskie kluby: Start, Victoria, Kolejarz, SKS I zakłady MPRB oraz Zamech.

Gry pojedyncze, kobiety — 1. Funkówna (Start), 2. Soczko (Victoria); mężczyźni — 1. Lange (Start), 2. Raciecki (Zalew), 3. Zieliński (Start). Deble mężczyźni – Szelozek/Woźnicki (Start), 2. Lange/Zieliński (Start). Gra mieszana – 1. Funk/Zieliński (Start), 2. Wołyńska/Lange (Start). Zorganizowany w mieście otwarty drużynowy turniej tenisa stołowego wygrał Start Elbląg pokonując 8:2 Kolejarza Gdańsk, 6:4 Juranda Malbork, 7:3 Start Gdańsk i remisując 5:5 ze Zrywem Gdańsk.

Także drużyna Startu grając w „A” klasie notowała sukcesy. Jednym z nich było zwycięstwo 8:2 nad Kolejarzem Wejherowo. Dla Startu punktowali Lange 3, Pyka i Zieliński po 2 oraz debel Lange — Zieliński.

Po wojnie bazą tenisistów stołowych w Elblągu była sala w szkole zawodowej przy ul. Zamkowej. Na zdjęciu w akcji Tadeusz Piasecki w roku 1959.

W styczniu 1959 rozegrano turniej o Puchar Przewodniczącego Miejskiego Komitetu Kultury Fizycznej dla młodzieży szkolnej. Trofeum zdobyło | LO, na drugim miejscu III LO, a trzecie dla Zasadniczej Szkoły Metalowej. Indywidualnie najlepszy Tomasz Marcinkowski z III LO.

W mistrzostwach Elbląga dominacja zawodników Startu, którzy indywidualnie w kolejności zajęli miejsca: Ryszard Lange, Józef Pyka, Józef Dyguła, Tadeusz Piasecki. W deblu sukces pary Piasecki/Dyguła przed parą Pyka/Lange.

1960-64

W III Spartakiadzie w tenisie stołowym uczestniczyli reprezentanci 16 szkół — 42 chłopców i 5 dziewczynek. Puchar przechodni Miejskiego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki zdobyła reprezentacja SP nr 7 przed SP nr 15 i Liceum Ogólnokształcącym. Indywidualnie triumfował licealista Trudnowski, a wśród dziewcząt uczennica Komorowska z SP nr 7. Starsi wiekiem tenisiści z klubu Start uczestniczyli w rozgrywkach III ligi. Na własnych stołach ograli Arkę Gdynia 5:1, a na wyjeździe pokonali Start Gdynia 5:2. Ola elblążan w tych meczach punktowali: Ryszard Lange 4 oraz Józef Dyguła i Józef Pyka po 3 punkty.

Bazą treningową dla tenisistów Startu było w tym czasie Technikum Ekonomiczne przy ul. Bema. Uczestniczyli oni w rozgrywkach III ligi i „A” klasy. Dobrze rozpoczęli sezon 1962-63 pokonując Włókniarza Starogard Gd. 5:0 i wygrywając 5:4 z bardzo mocnym zespołem Conradinum Gdańsk. Po pięciu kolejkach ligowej stawce 12. drużyn przewodziła Polonia Gdańsk, a elbląski Start zajmował 5. miejsce w tabeli. Na otwartym turnieju w Kwidzynie po raz drugi puchar prezydium PRN zdobyli tenisiści stołowi elbląskiego Startu. W elbląskiej drużynie grali wówczas: Józef Pyka, Józef Dyguła i Tadeusz Piasecki.

Tenis stołowy stał się jedną z podstawowych dyscyplin w Ludowym Zespole Sportowym Mleczarnia. Ten klub oczko w głowie prezesa OSM Józefa Zająca, to protoplasta późniejszego LKS Mlexer, który zaistniał przy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Elblągu. Drużyna Mleczarni uczestniczyła w rozgrywkach „A” klasy: wygrała 5:3 z EK5 Start II Elbląg i pokonała 5:1 LZS Nowy Staw, Czołowymi zawodnikami w „Mleczarni” byli Zalewski, Jachimowicz i Marszalec.

Ill ligowa drużyna Startu zajmowała w poszczególnych sezonach miejsca w środku ligowej tabeli. Zmieniali się zawodnicy. W 1964 roku prasa odnotowała udział Adama Giersza w rozgrywkach III ligi tenisa stołowego w barwach elbląskiego Startu. Późniejszy Minister Sportu zdobył punkty w meczach elbląskiego klubu ze Startem Gdynia i LZS Kościerzyna. W 1965 roku obok wspomnianego Adama Giersza barwy EKS Startu reprezentowali: Lucyna Chludzińska, Jan Myszka i Tadeusz Piasecki.

1965-66

Nowy rok III ligowy Start rozpoczął od przegranego 3:6 meczu z Włókniarzem Starogard Gdański. Dla Startu punktowali: Adam Giersz – 2 i Janina Kotlęga — 1. W kolejnym pojedynku także porażka 4:6 z Wisłą Tczew i 9. lokata w tabeli. Spadek elbląskiej drużynie nie groził, bo z rozgrywek wycofały się kluby Kaszubia i Orkan Gdynia.

Bardzo dobrze walczył w lidze okręgowej juniorów narybek Startu. Po zwycięstwach 5:1 nad Motławą Gdańsk i 5:2 nad Błękitnymi Gdańsk, elblążanie prowadzili w tabeli. Przegrali tylko jeden mecz z MZKS Gdynia i zdobyli mistrzostwo okręgu gdańskiego. Start reprezentowali juniorzy: Landowski, Giersz, Bykowski i Widman. Indywidualnym mistrzem Wybrzeża juniorów na rok 1966 został Landowski ze Startu. W klasie „B” mistrzostwo zdobyła, wygrywając wszystkie mecze, drużyna Mleczarni Elbląg.

1966 – 1967

Okręgowe Związki Tenisa Stołowego w Gdańsku, Koszalinie i Szczecinie powołały ligę międzykręgową w tenisie stołowym. Utworzyło ją 12 zespołów: 5 ze Szczecina, 4 z Gdańska i 3 z Koszalina. Uczestniczyła w tej rywalizacji drużyna elbląskiego Startu. Stawką rozgrywek był awans trzech najlepszych zespołów do l ligi.

Barwy Startu w rozgrywkach najczęściej reprezentowali: Lucyna Chludzińska, Józef Pyka, Adam Giersz i Jan Myszka. Po niezbyt udanym starcie w lidze, elblążanie na własnych stołach pokonali po 8:3 Basztę Bytówi Meblos Słupsk, ale w rozgrywkach nie odegrali znaczącej roli.

1967-1968

Przed nowym sezonem ligowym odbył się w Gdańsku i Okręgowy Turniej Klasyfikacyjny. Najlepszy wynik z reprezentantów elbląskiego Startu osiągnął Adam Giersz zajmując pierwsze miejsce w kategorii juniorów. Klasyfikację klubową wygrała Motława Gdańsk – 4174 pkt, a ostatnie miejsce zajął Start Elbląg – 381 pkt.

Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego zorganizował w Elblągu turniej dla pedagogów. Zwyciężyła Lucyna Chludzińska (Dom Dziecka nr 2) przed Julianą Smolibowską (SP 21), a w kategorii mężczyzn Ryszard Lange (SP 18) przed Tadeuszem Pietkiewiczem (ZSZ Zamech) i Zdzisławem Petryckim (ZSZ nr 1).

Na finiszu ligi międzywojewódzkiej okazało się, że elbląski Start pożegnał się z tymi rozgrywkami wraz z Wisłą Tczew i spadł do ligi okręgowej, ale z powodu rezygnacji z awansu innego klubu elblążanie, kolejny sezon także rozegrali w lidze międzywojewódzkiej.

Zakończyły się rozgrywki w dwóch grupach klasy „A” okręgu. Jedną z nich wygrała drużyna Mleczarni Elbląg zdobywając awans do ligi okręgowej. Na szóstym miejscu w grupie uplasował się zespół ZNMR Elbląg

1968-1969

Start Elbląg nie najlepiej wystartował w lidze międzywojewódzkiej. Przegrał 0:11 z Motławą Gdańsk i nieoczekiwanie uległ 4:7 Kociewiu Starogard Gdański. W meczach kończących rundę jesienną Start pokonał 6:5 Pogoń z Barlinka, ale przegrał 2:9 z Czarnymi Szczecin. Mistrzem jesieni została Motława Gdańsk, w barwach której grał wychowanek elbląskich klubów Adam Giersz. Elbląski Start zajmował czwarte miejsce w tabeli na 11. sklasyfikowanych klubów.

Natomiast w lidze wojewódzkiej LKS Mlexer ograł 11:0 Włókniarza w Starogardzie Gd., wygrał także 6:5 z Błękitnymi Gdańsk i po I rundzie prowadził w tabeli. Drużyna ZNMR Elbląg w meczu „A” klasy pokonała 9:2 LZS Orlęta Markusy.

Rada Powiatowa LZS w Elblągu zorganizowała rozgrywki w klasie „B”. Wystartowało w nich 13 drużyn w dwóch grupach. Ich zwycięzcy mieli zapewniony awans do klasy „A”.

Drugą rundę w lidze międzywojewódzkiej Start rozpoczął od przegranej 4:7 z Błękitnymi Starogard Gdański. Później wygrał 6:5 z MZKS z Gdyni. Mistrzem ligi została gdańska Motława, która awansowała do II ligi, a elbląski Start zajął szóste miejsce na dziewięć klubów.

W Kole Sportowym Rzemieślnik powstała sekcja tenisa stołowego nastawiona na sport masowy. Dowodził nią rzemieślnik Tadeusz Piasecki, a domeną były organizowane turnieje dla rzemieślników, ich rodzin i uczniów rzemiosła. Z czasem koło przeszło do Zrzeszenia Ogniwo, a sekcja notowała sukcesy na turniejach organizowanych przez Wojewódzką Radę Sportu i Turystyki w Gdańsku.

1969-1974

Indywidualne mistrzostwa Elbląga na rok 1969 zdobyli: Lucyna Chludzińska (niezrzeszona) i Adam Giersz (Motława Gdańsk).

W lidze okręgowej mistrzostwo wywalczyła drużyna elbląskiego Mlexera grająca w składzie: Tadeusz Piasecki, Wiesław Sielski i Zygryd Kirago to oznaczało awans elblążan do ligi międzywojewódzkiej.

W derbowym pojedynku w lidze międzywojewódzkiej elbląskich drużyn po trwającym 5 godzin meczu Start pokonał Mlexera 6:5. Dla zwycięzców punktowali: Józef Pyka -3, Mroczej – 2 iw mikście Kuczyński – Janina Kotlega, a dla pokonanych: Wiesław Sielski – 2, Józef Dyguła, Tadeusz Piasecki i Kaczmarczyk po 1. Niebawem sekcję tenisa stołowego w Starcie zlikwidowano, a liczącym się reprezentantem Elbląga w tej dyscyplinie został LKS Mlexer i sekcja w Zrzeszeniu Ogniwo.

Później Mlexer pokonał Meblosa Słupsk 7:4 i umocnił się w czołówce ligi. Drużyna Mlexera, beniaminek ligi międzywojewódzkiej, zajęła szóste miejsce na finiszu sezonu.

W rozgrywkach „A” klasy awans do ligi okręgowej z drugiego miejsca wywalczyła drużyna Zgody EPB Elbląg, którą reprezentowali: Halina Iwanowska, Ryszard Ziółkowski, Marian Sławniewicz i Zbigniew Piasecki.

Starszych stażem zawodników zastępowali młodsi pasjonaci celuloidowej piłeczki. Ale kto raz zaraził się tenisem stołowym, to już nawet z upływem lat nie rezygnował z okazji ponownego sprawdzenia swoich możliwości i aktualnej formy. Potwierdziły to mistrzostwa Elbląga w roku 1974. Miejsca na podium zajęli w kolejności – kobiety: Mariola Szostek, Danuta Oracz i Danuta Sawicka; – mężczyźni: Józef Pyka, Tadeusz Piasecki i Janusz Trudnowski.

1975-76

Od 1 czerwca 1975 r. na mocy ustawy o dwustopniowym podziale administracyjnym państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych powstało województwo elbląskie. Dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego Kazimierz Kowalczyk w wypowiedziach dla ówczesnych mediów o sportowym potencjale nowego województwa nie wymieniał tenisa stołowego. Okazało się jednak, że ta dyscyplina miała w Elblągu sekcje w klubach EKS Start, KS Zgoda, LZS Mlexer i LKS Družno. Kluby te uczestniczyły w rozgrywkach klasy okręgowej i międzywojewódzkiej w gdańskim OZTS.

W roku 1976 zorganizowano pierwsze Wojewódzkie Igrzyska Młodzieży Szkolnej, a w programie konkurencji uwzględniono tenis stołowy mający wielu sympatyków w szkołach. Odbyły się eliminacje do igrzysk a najlepsi spotkali się przy stołach. W poszczególnych konkurencjach zwyciężyli: indywidualnie dziewczęta – S. Sokalska (SP Dzierzgoń), gra podwójna – H. Misiło i B. Szarejko (SP 4 Elbląg); chłopcy-P. Jadanowski, gra podwójna – J. Gromelski i J. Bida, gra mieszana – B. Szarejko, J. Gromelski (wszyscy SP 4 Elbląg). I tak elbląska podstawowa szkoła „czwórka” stała się promotorem tenisa stołowego w mieście. Skutecznie dzieciaki tenisem stołowym zarażał nauczyciel Marek Wnuk.

Powołana Wojewódzka Federacja Sportu z prezesem Cezarym Mancewiczem w roku 1976 skupiała sześć okręgowych związków: piłki nożnej, siatkowej, łyżwiarstwa, jeździectwa, szachową i kajakarską. Niebawem powstał elbląski okręg tenisa stołowego.

Z tego okresu do wyróżniających się zawodników w tenisie stołowym należeli: Lucyna Chludzińska, Tadeusz Piasecki, Józef Dyguła, Ryszard Lange, Józef Pyka, Wiesław Sielski, Adam Giersz, a z młodszych Janusz Trudnowski.

W grudniu 1976 r. powołano tymczasowy Zarząd Okręgowego Związku Tenisa Stołowego z siedzibą w Elblągu z prezesem Aleksym Rogiszem. W okręgu zarejestrowano 8 klubów ze 139 zawodnikami, a w tym 44 zawodniczkami.

1977

Walne Zebranie przedstawicieli klubów sportowych oficjalnie powołało 23 lutego 1977 r. Okręgowy Związek Tenisa Stołowego z siedzibą w Elblągu. Wybrano Zarząd w składzie: Aleksy Rogisz – prezes, Zdzisław Petrycki – wiceprezes ds. szkoleniowych, Zbigniew Kamiński – wiceprezes ds. organizacyjno – sportowych, Marek Wnuk – sekretarz, Tadeusz Piasecki, Ryszard Marszałkowski, Roman Rzoska, Józef Pyka, Mieczysław Czerkies, Władysław Zasada, Tadeusz Pietkiewicz, Tomasz Marcinkowski – członkowie.

Powołano także: Komisję Gier i Ewidencji Marek Wnuk (przewodniczący), Tadeusz Piasecki, Ryszard Marszałkowski (członkowie); Komisję Szkoleniową Zdzisław Petrycki (przewodniczący), Tomasz Marcinkowski, Józef Pyka (członkowie); Komisję Ideowo – Wychowawczą – Władysław Zasada (przewodniczący), Roman Rzoska, Mieczysław Czerkies (członkowie).

Działalnością okręgu objęte były sekcje tenisa stołowego w klubach LKS Mlexer Elbląg, LKS Iskra Malbork, LKS Powiśle Dzierzgoń, MKS Polonia Pasłęk, KS Rzemieślnik Elbląg, MDK Bursztyn Nowy Dwór Gd., LKS Zjednoczeni Susz, LKS Pogoń Prabuty. Reprezentacje tych klubów uczestniczyły w rozgrywkach klasy „A” kobiet i mężczyzn, a mistrzowie w barażach o awans do II ligi. Niestety zarówno kobieca drużyna Iskry jak i męski team Mlexera nie odegrały większej roli w turniejach barażowych.

W finałach V Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży próbowały nawiązać rywalizację elbląskie zawodniczki Szostek i Gańko w grze podwójnej, zajęły jednak ostatnie miejsce.

Zdzisław Petrycki, wiceprezes OZTS do spraw szkoleniowych

1978-79

Działalność OZTS zaowocowała rozwojem dyscypliny na terenie województwa. Powstały nowe sekcje tenisa stołowego w klubach MLKS Pomowiec Gronowo, LZS Pogranicze Braniewo, TKKF Celuloza Kwidzyn, SKS SP Łęcze i SKS SP Lichnowy. Podnosił się poziom wyszkolenia zawodników, o czym świadczyły wyniki uzyskiwane na zawodach szczebla centralnego i wojewódzkiego. Elbląski OZTS zaistniał sportowo na szczeblu centralnym.

W strefowym turnieju klasyfikacyjnym w Malborku (10.12.78): 1. Piotr Jadanowski (Mlexer) w juniorach, 2. Sławomir Leśniak (Iskra) w młodzikach. W eliminacjach do Mistrzostw Polski Juniorów w Toruniu (20.05.79) drużyna Mlexera zajęła czwarte miejsce, a team Iskry był piąty w młodzikach. W grze mieszanej duet Hanna Misiło i Piotr Jadanowski z Mlexera w eliminacjach do VI OSM w Toruniu (24.06.79) był piąty, a w grze podwójnej Hanna Misiło z Anną Dąbrowską z Mlexera zajęły czwarte miejsce.

Odbyły się Mistrzostwa Województwa. Miejsca na podium zajęli: seniorki – 1. Stanisława Sokalska (Powiśle), 2. Stanisława Ptak (Powiśle), 3. Katarzyna Raubo (Mlexer), 4. Anna Dąbrowska (Mlexer); seniorzy – 1. Piotr Jadanowski (Mlexer), 2. Tadeusz Piasecki (Rzemieślnik), 3. Jan Kinal (Iskra), 4. Krzysztof Mączkowski (Mlexer); podwójna seniorek – K. Raubo/B. Dąbrowska (Mlexer), 2. St. Ptak/St. Sokalska (Powiśle), 3. H. Misito/A. Dąbrowska (Mlexer) 4. B. Klapa/M. Ossowska (Iskra); podwójna seniorów – 1. P. Jadanowski/K. Mączkowski (Mlexer), 2. Jarosław Bida/ Jarosław Gromelski (Mlexer), 3. J. Kinal/ J. Bernacki (Iskra), 4. L. Markowski/ W. Kowalski (Mlexer); gry mieszane – 1. A. Dąbrowska/J. Gromelski (Mlexer), 2. H. Misito/P. Jadanowski (Mlexer), 3. St. Sokalska/ K. Nikoleit (Powiśle), 4. K. Raubo/K. Mączkowski (Mlexer). Mistrzowie Województwa Juniorów: gra pojedyncza – Barbara Dąbrowska (Mlexer) i Krzysztof Mączkowski (Mlexer); podwójna – Stanisława Sokalska/Janina Ślęzak (Powiśle) i Piotr Jadanowski/Krzysztof Mączkowski (Mlexer); mieszana – Anna Dąbrowska/Krzysztof Mączkowski (Mlexer).

W rozgrywkach „A” klasy kobiet najlepszy Mlexer Elbląg, a wśród mężczyzn Rzemieślnik Elbląg. Drużynowe mistrzostwo województwa zdobyły juniorki i juniorzy Mlexera.

1979-80

W elbląskim OZTS zrzeszonych było 12 klubów z sekcjami tenisa stołowego. W Elblągu w tym czasie działały trzy kluby: LKS Mlexer, KS Rzemieślnik i TKKF Lotnia. W rozgrywkach o awans do II ligi uczestniczyła męska drużyna Rzemieślnika, zajęła 10. miejsce w tabeli i nie awansowała.

Mistrzostwo Polski LZS Juniorów w grze mieszanej zdobył duet Bożena Kondracka (Spółdzielca Płock) i Piotr Jadanowski (Mlexer Elbląg). Na Mistrzostwach Polski LZS Juniorów w Pile (13.04.1980) brązowe medale zdobyli: Leszek Markowski (Mlexer) w grze pojedynczej i Piotr Jadanowski z Krzysztofem Mączkowskim z Mlexera w grze podwójnej.

W prowadzonym współzawodnictwie klubowym na szczeblu wojewódzkim w sezonie 1979/80 najlepsze wyniki osiągnął Mlexer Elbląg – 8702 pkt przed Iskrą Malbork – 5879 pkt. Prezesem Zarządu OZTS był do roku 1983 Henryk Biskupski.

OZTS podsumował działalność w kadencji 1977 – 1980. Podkreślono w nim bardzo dobrą prace w LKS Mlexer. Klub zawarł porozumienie z dyrekcją SP nr 4 o współpracy, a jej owocem był stały dopływ narybku zawodniczek i zawodników. Zajęcia z tenisistami prowadzili instruktorzy Marek Wnuk, Mirosław Gąsiorowski i Jan Kinal.

1980-81

Ilość sekcji sportowych z tenisem stołowym w województwie elbląskim wzrosła do 17. Prezesem Zarządu OZTS był nadal Henryk Biskupski.

Na Ogólnopolskim Turnieju Młodzików Strzecha” w Warszawie (11.01.80) pierwsze miejsce zajął Jakub Dziwosz (Mlexer). Strefowy turniej seniorów w Bydgoszczy (13-14.09.80) wygrał Piotr Zieliński (Mlexer). W strefowych drużynowych MPJ w Elblągu (6-7.06.81) drużyna Mlexera zajęła trzecie miejsce, a w finałowym turnieju we Wrocławiu juniorzy Mlexera uplasowali się na XIII miejscu w Polsce. Piotr Zieliński (Mlexer) zajął 25. miejsce na Indywidualnych Mistrzostwach Polski Seniorów w Zawierciu (1- 2.02.81).

Polski Związek Tenisa Stołowego prowadził rankingi zawodników; w seniorach na 126 sklasyfikowanych Piotr Zieliński był 27; w juniorach na 120 zawodników Piotr Jadanowski zajął 45 miejsce, w juniorach młodszych na 126 zawodników na miejscu 93 sklasyfikowany był Dariusz Rożek – wszyscy Mlexer Elbląg.

Tenisiści Mlexera walczyli o awans do II ligi. Zajęli drugie miejsce ze stratą 2 punktów do MDK Chełmno, który zdobył drugoligową nominację.

1984

Historię tworzą ludzie i ich praca przynosząca wymierne efekty. Kolejne zebranie sprawozdawczo – wyborcze OZTS przynosi zmiany we władzach okręgu. Delegaci obowiązki prezesa OZTS powierzyli Markowi Wnukowi.

Marek Wnuk-prezes Okręgowego Związku Tenisa Stołowego w Elblągu  

1985-88

Kolejna kadencja Okręgowego Związku Tenisa Stołowego upłynęła pod znakiem zwiększenia kadr szkoleniowych i sędziowskich, organizacji zgrupowań dla kadry spartakiadowej, ustalaniu reprezentacji okręgu na zawody strefowe, prowadzeniu współzawodnictwa sportowego i współpracy z sąsiadem OZTS w Gdańsku. Zarząd pracował w tym okresie w składzie: Marek Wnuk prezes, Bogdan Brzeziński – wiceprezes ds. sportowych, Zbigniew Kamiński – wiceprezes ds. organizacyjnych, Jarosław Bida – sekretarz, Jerzy Piórczyński, Marcin Schaefer i Zbigniew Łabaj – członkowie.

Sportową wizytówką okręgu były tenisistki stołowe elbląskiego Mlexera, które grały w II lidze. W sezonach 1986/87 i 1987/88 zajmowały one czwarte miejsca w ligowej tabeli. Męska drużyna Mlexera uczestnicząc w lidze międzywojewódzkiej od kilku lat zajmowała drugie miejsca i nie mogła przebić się do meczów barażowych o II ligę.

1988-92

W II ligach centralnych występowały już drużyny elbląskiego Mlexera. Zespół kobiet w sezonie 1989/90 zajął szóste miejsce, a w sezonie 1990/91 wygrał swoją grupę i uczestniczył, niestety bez powodzenia, w barażach o I ligę. Sytuacja powtórzyła się po kolejnym sezonie. Męska drużyna w sezonach 1989/90 i 1990/91 zajmowała 8. miejsca w II lidze.

Elblążanie pokazali się w zawodach na szczeblu centralnym. Medale ze wszystkich kruszców na Mistrzostwach Zrzeszenia LZS wywalczyli Ryszard Grzelak, Tadeusz Tekliński, Jerzy Szczepański i Janina Brzezińska – wszyscy z LKS Mlexer. Elbląscy tenisiści uczestniczyli w turniejach zagranicznych w rosyjskim Kaliningradzie i Mińsku, a także w szwedzkim Ronneby, a to były już bardzo nobilitujące dyscyplinę wydarzenia w mieście.

1992-1993

Wizyta przyjaźni tenisistów stołowych Elbląga w szwedzkim Ronneby

Władze Polskiego Związku Tenisa Stołowego w każdym sezonie klasyfikowały 49 województw i ok. 250 klubów sportowych. Identyczne współzawodnictwo prowadzono w elbląskim okręgu. W sezonie 1992/93 rywalizowało 6. klubów. Najwięcej punktów w Elbląskiem zgromadził MKS Dobry – 32.991, a na drugim miejscu sklasyfikowano LZS Mlexer Elbląg 26.854. We współzawodnictwie sportowym dzieci i młodzieży PZTS, elbląski okręg zajął 34 miejsce. Najwyżej z klubów uplasował się Mlexer – 38 lokata, a MKS Dobry był 58. W rozgrywkach II ligi uczestniczyły drużyny Mlexera Elbląg. Tytuł Mistrza Polski LZS w grze pojedynczej zdobył Ryszard Grzelak z Mlexera.

1993-1994

Wydarzeniem sezonu 1993/94 był awans męskiej drużyny Mlexera do I ligi. W 24 spotkaniach barażowych elblążanie odnieśli 19 zwycięstw drużynowych, trzykrotnie zremisowali i dwukrotnie ulegli rywalom. Najskuteczniejszym zawodnikiem Mlexera był Wojciech Tebecio, który w 30 meczach odniósł 25 zwycięstw. Ryszard Grzelak i Aleksander Wyleżganin na 30 spotkań wygrali po 21, a Marcin Głowacki na 26 meczy zwyciężył w 7. W grach deblowych duet Grzelak – Wyleżganin z 9 spotkań wygrał 7, a duet Głowacki – Tebecio w 9 meczach odniósł 4 zwycięstwa. We wszystkich etapach baraży LKS Mlexer zajmował drugą lokatę.

Elblążanie zaistnieli także szczególnie mocno na indywidualnych zawodach rangi mistrzostw Polski. Beata Stolarz zdobyła mistrzostwo LZS w kategorii młodziczek, a po identyczny tytuł sięgnęli Tatiana Nuzdina w seniorkach i Ryszard Grzelak w seniorach. Województwo elbląskie w rozgrywkach II ligi reprezentowała kobieca drużyna Mlexera Elbląg.

W elbląskim OZTS we współzawodnictwie klubowym rywalizowało 9. klubów. Triumfował Mlexer Elbląg z dorobkiem 31.425 przed MKS Dobry 28.465 i MKS Kwidzyn 14.967.

Ukoronowaniem sezonu był mecz tenisa stołowego Europa – Azja jaki zorganizowano w elbląskiej hali sportowej 1 czerwca 1994 roku. Z tej okazji wydano okolicznościowy program.

W meczu elblążanie mieli okazję obserwować w akcji reprezentujących Europę Andrzeja Grubbę i Mikaela Appelgrena (Szwecja). Barwy Azji reprezentowali Chińczycy drużynowi mistrzowie świata – Chen Xinhua i Xu Zengcai.

Zdjęcie okładki programu

1994-1995

Do rozgrywek w I lidze elblążanie przygotowywali się na zgrupowaniu w Nowej Wsi Lęborskiej rozgrywając mecze kontrolne. Obowiązki trenera koordynatora pełnił Marek Wnuk, trenerem I ligi mężczyzn był Georgij Rubinstein, II ligę mężczyzn i grupy młodzieżowe trenował Jarosław Bida. Trenerem II ligi kobiet była Tatiana Nuždina, a grupy młodzieżowe prowadził trener Jacek Gąsiorowski.

Kadrę ligowej drużyny stanowili: Ryszard Grzelak, Wojciech Tebecio, Georgij Rubinstein, Andrzej Biziorek, Marcin Głowacki i Krzysztof Laskowski.

W II lidze kobiet grały Tatiana Nuždina, Beata Stolarz, Dorota Żuk, Lidia Kwiatecka i Agnieszka Banaszek.

Kadrę II ligowej drużyny męskiej stanowili: Arkadiusz Rychter, Maciej Molewski, Radosław Jechna, Krystian Gurba, Jacek Zwoliński, Tomasz Tekliński i Mirosław Gąsiorowski.

Z okazji debiutu LKS Mlexera w I lidze okazjonalnie wydano drukiem „Skarb kibica”.

Na zdjęciu okładka skarbu kibica

Ryszard Grzelak po raz trzeci z kolei wywalczył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski Seniorów LZS. Tropem starszego kolegi poszła Beata Stolarz zdobywając Mistrzostwo Polski LZS w kategorii kadetek i została powołana do kadry narodowej w tej kategorii wiekowej.

Drużyna tenisistów stołowych MKS Dobry wywalczyła Mistrzostwo Polski Szkolnego Związku Sportowego. Ten sukces sprawił, że we współzawodnictwie sportowym 14. klubów elbląskiego OZTS, MKS Dobry zajął pierwsze miejsce z dorobkiem 22.658 pkt przed Mlexerem – 18.499 pkt.

1995-1996

W elbląskim klubie szkolono kobiety i mężczyzn w grupach wiekowych: młodzik, kadet, junior i senior. Kadrę szkoleniową tworzyli trenerzy Marek Wnuk, Tatiana Nuzdina i instruktorzy Jarosław Bida i Jacek Gąsiorowski.

W podsumowanym współzawodnictwie sportowym za sezon 1995/96 sekcja uplasowała się na 38 miejscu w kraju na 222 sklasyfikowane kluby. Natomiast w systemie sportu młodzieżowego na 40 miejscu na 156 uczestniczących klubów.

Od nowego sezonu męska I ligowa drużyna pozyskała tytularnego sponsora – Spółdzielcze Towarzystwo Handlu Zagranicznego Spółka z o.o. Polcotex” w Warszawie, Oddział w Elblągu.

W I lidze drużyna LKS Mlexer Polcotex grała w składzie: Krzysztof Laskowski, Georgij Rubinstein, Marcin Głowacki, Wojciech Tebecio, Ryszard Grzelak (kapitan drużyny). Trenerem był Marek Wnuk.

W II lidze zespół kobiet Mlexera reprezentowały Tatiana Nuždina, Beata Stolarz, Lidia Kwiatecka i Joanna Zitotin. Do rozgrywek przystąpił również w II lidze drugi męski zespół Mlexera, ale nie potrafił wygrywać z bardziej doświadczonymi zespołami.

W hali sportowej Elbląskiego Ośrodka Kultury, 23 października, doszło do Turnieju Mistrzów Tenisa Stołowego. Licznie przybyli elblążanie zobaczyli w akcji trzykrotnego mistrza Europy – Mikaela Appelgrena ze Szwecji, a także polskich mistrzów Lucjana Błaszczyka i Andrzeja Grubbę. Turniej wygrał Błaszczyk, a szczególną radość mieli finaliści turnieju Głosu Wybrzeża” o nazwie „Zagraj z mistrzem”. Bo spełniły się ich marzenia i przed publicznością zagrali Z mistrzami celuloidowej piłeczki.

Beata Stolarz w akcji przy stole z trzykrotnym mistrzem Europy Mikaelem Appelgrenem.

W dniach 18-19 listopada w Elblągu rozgrywano pojedynki indywidualne i drużynowe o mistrzostwo Szkolnego Związku Sportowego. Mistrzostwa zorganizował Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Elblągu. O laury rywalizowali wyłonieni po eliminacjach młodzi zawodnicy z województw legnickiego, nowosądeckiego, olsztyńskiego, przemyskiego, rzeszowskiego, toruńskiego i elbląskiego. Indywidualne mistrzostwo SZS wywalczyli Monika Pietkiewicz SP Gryźliny (olsztyńskie) i Marcin Romanowicz MKSI Dobry (elbląskie). Drużynowe mistrzostwo zdobyli MKS Chełmno (toruńskie) Magdalena Strok, Dorota Karnowska i MKS Dobry I (elbląskie) Michał Milewski, Marcin Romanowicz. Puchary, medale i nagrody rzeczowe wręczali Stanisław Kochanowski senator RP i Adam Giersz prezes Polskiego Związku Tenisa Stołowego.

1996-1997

Już po upływie okresu transferowego udało się zatwierdzić do II ligowej drużyny kobiet elbląskiego Mlexera wypożyczone z AZS AWF Gdańsk Aleksandrę Pawelczuk i Beatę Wrońską. Przed ekipą zadanie: wygranie rozgrywek i awans na zaplecze ekstraklasy. Zadanie to drużyna prowadzona przez grającą trenerkę Tatianę Nurdinę wykonała.

Drużyna tenisistek stołowych LKS Mlexer Elbląg: od lewej Tatiana Nuždina, Beata Stolarz, Beata Wrońska Aleksandra Pawelczuk.

Trzeci sezon w I lidze walczyli tenisiści stołowi Mlexera Polcotexu z Elbląga. Do zespołu dołączył Tadeusz Dybiec z Kormorana Ostróda, a podobnie jak w poprzednim sezonie liderem był Georgij Rubinstein, a wraz z nim grali Ryszard Grzelak, Wojciech Tebecio, Krzysztof Laskowski i Arkadiusz Rychter. Drużynę prowadził trener Marek Wnuk. W I rundzie rozgrywek drużyna zanotowała 5 zwycięstw, w tym 3 na wyjazdach i 4 porażki w tym 3 na własnych stołach. Ostatecznie elbląscy tenisiści po drugiej rundzie zakończyli sezon na trzecim miejscu, najlepszym w historii startów w I lidze.

Na zdjęciu drużyna Mlexera Polcotexu: od lewej Georgij Rubinstein, Wojciech Tebecio, Ryszard Grzelaki Tadeusz Dybiec.

1997-1998

W Elblągu doszło do super wydarzenia sportowego. Kibice mieli okazję obserwować na żywo, 14 października 1997 roku, mecz superligi tenisa stołowego Polska – Włochy.

Reprezentacja Polski od lewej stoją: Marcin Kusiński, Piotr Skierski, Tomasz Krzeszewski, Lucjan Błaszczyk, trener Stefan Dryszel, sędziowie OKS OZTS Elbląg Arkadiusz Staniszewski (Nowy Staw) i Zbigniew Kamiński (Malbork).

Mecz superligi obserwowała delegacja z Chin przebywająca w Elblągu z wizytą u wojewody elbląskiego Władysława Mańkuta

Tomasz Krzeszewski podczas rozgrzewki przed meczem superligi

Okładka okolicznościowego wydawnictwa superligi w Elblągu

Debiutujące w I lidze tenisistki stołowe Mlexera Elbląg w pierwszej rundzie sezonu doznały tylko jednej porażki z silniejszą kadrowo Notecią z Inowrocławia.

W połowie stycznia 1998 roku rozpoczęła się runda rewanżowa. Ligowy beniaminek, tenisistki stołowe Mlexera Elbląg pokonały 8:2 zespół Suchej Koszalińskiej, a punkty zdobyły Ewa Karnowska, Aneta Niziołek i Aleksandra Pawelczuk po 2, Beata Wrońska i debel Pawelczuk/Karnowska po 1.

Zremisowali 5:5 tenisiści stołowi Mlexera Polcotexu Elbląg w wyjazdowym pojedynku z Łobzonką Wyrzysk. Punktowali: Wojciech Tebecio 2,5, Georgij Rubinstein 2 i Tadeusz Dybiec 0,5. O tym, że kobieta zmienną jest przekonali się kibice, gdy Mlexer doznał klęski 1:8 w wyjazdowym meczu z LUKS w Stawigudzie. Jedyny punkt dla elblążanek wywalczyła Aleksandra Pawelczuk. Ognia natomiast dali tenisiści Mlexera wygrywając w derbach Wybrzeża 6:4 z MRKS Gdańsk. Zwycięstwo elblążanom zapewnił Tadeusz Dybiec. Pod koniec marca Mlexer przegrał I ligowy pojedynek mężczyzn 3:7 z Grudziądzem.

Tenisistki stołowe Mlexera na ligowym finiszu zajęły drugie miejsce w I lidze. Prowadzone przez trenera Józefa Pykę zawodniczki ze zmiennym szczęściem walczyły o możliwość awansu do ekstraklasy. Przegrały z Gorzovią, ale pokonały 8:5 Wkrę z Żuromina. Trener Józef Pyka w wywiadzie udzielonym red. Andrzejowi

Minkiewiczowi stwierdził: – Przejmowałem drużynę z zadaniem wywalczenia przez nią piątej lokaty w lidze, gwarantującej ligowy byt. Okazało się, że drużyna złożona z uczennic, bez żadnych zgrupowań, rozgrywając mecze z przysłowiowego marszu ma w sobie olbrzymi potencjał umiejętności. Druga lokata na finiszu ligi jest dla nas i dla kibiców wspaniałą nagrodą za podjęcie walki – podkreślił szkoleniowiec.

Józef Pyka udziela wywiadu red. Andrzejowi Minkiewiczowi z „Dziennika Bałtyckiego”.

Po sezonie I ligowym ogłoszono listy rankingowe. W grach pojedynczych sklasyfikowano 114 zawodniczek, najwyżej z tenisistek Mlexera, na 9. miejscu uplasowała się Aleksandra Pawelczuk. W rankingu I ligowym mężczyzn na 90 zawodników na 6. miejscu sklasyfikowano Georgija Rubinsteina.

W lipcu 1998 roku Zarząd Klubu Mlexer podjął decyzję o wycofaniu z rozgrywek ligowych zespołu kobiet. Drużyna przez 12 lat grała w II lidze. W efektownym stylu wywalczyła awans do I ligi gdzie spisywała się bardzo dobrze. Na ligowym finiszu była druga i walczyła w barażach o ekstraklasę. Po pierwszym barażowym, przegranym meczu z AZS Politechniką Wrocław, elblążanki nie pojechały na rewanż, bo w klubie nie było pieniędzy. Próbowano znaleźć strategicznego sponsora, niestety bez skutku. Tak Elbląg pożegnał się z kobiecym tenisem stołowym.

1998-1999

W sierpniu 1998 roku tenisiści stołowi Mlexera/Polcotexu rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu w I lidze zgrupowaniem w Ostródzie, gdzie trenowali z drużyną Kormorana. Elbląską ekipę wzmocnił Artur Baranowski, wicemistrz Europy kadetów, wychowanek ostródzkiego klubu.

Czwarty sezon w I lidze elblążanie rozpoczęli od zwycięstwa 9:1 nad SKS 40 Warszawa. Elbląski klub reprezentowali: Georgij Rubinstein, Wojciech Tebecio, Ryszard Grzelak, Artur Baranowski. W ostatnim pojedynku I rundy Mlexer Polcotex zremisował 5:5 z Kadrą I juniorów PZTS i zajął trzecie miejsce w tabeli na osiem klasyfikowanych klubów.

Marek Wnuk, pełniący od roku 1984 obowiązki prezesa Okręgowego Związku Tenisa Stołowego w Elblągu został powołany na stanowisko wiceprezesa Polskiego Związku Tenisa Stołowego. W centrali będzie się zajmował problematyką szkolenia młodzieży i sprawami statutowymi związku.

W trzecim międzynarodowym meczu tenisa stołowego old boys reprezentacja Elbląga pokonała Kaliningrad 20:5.

Drugą rundę rozgrywek I ligi drużyna Mlexera Polcotexu zainaugurowała zwycięstwami 7:3 nad MRKS Gdańsk i 8:2 nad Jeziorakiem z Międzychodu. Po raz pierwszy w historii męska drużyna tenisistów stołowych z Elbląga uzyskała szansę na grę w ekstraklasie. Jednak do ekstraklasy elblążanie nie awansowali, bo już w pierwszym barażowym pojedynku na własnych stołach przegrali 1:9 z Odrą Głoską Księgienice.

1999-2000

Na Warmii i Mazurach konstytuowały się nowe władze sportowe po kolejnej zmianie w podziale administracyjnym kraju. W skład zarządu Warmińsko-Mazurskiego Okręgu Tenisa Stołowego weszli elblążanie: Marek Wnuk i Józef Zając z Mlexera, a do Komisji Rewizyjnej Zdzisław Petrycki.

Do startu w I lidze tenisiści przygotowywali się ze świadomością, że w klubowej kasie Mlexera będzie o 30 proc. mniej pieniędzy niż w poprzednim sezonie. Odszedł z klubu Artur Baranowski, a jego miejsce zajął Jakub Sagan z Kadry II juniorów PZTS. Ponadto w kadrze pozostali rutynowani Ryszard Grzelak (kpt.), Georgij Rubinsteini Wojciech Tebecio. Skład uzupełniali młodzi obiecujący Michał Milewski i Jerzy Kinal.

Pierwszą rundę sezonu, po siedmiu meczach elblążanie zakończyli na drugim miejscu. W tabeli stawce przewodził Alumn z Płocka mający o dwa punkty więcej od elblążan. W kwietniu 2000 roku elbląscy kibice fetowali zwycięstwa Mlexera nad Alumnem z Płocka 6:4 i Ogrodnikiem Grójec 9:1. Te mecze zadecydowały o pierwszym miejscu Mlexera w grupie I ligi i grze w barażach o awans do ekstraklasy. Niestety rywale z AZS Politechniki Śląskiej z Gliwic dwukrotnie okazali się lepsi i sen o ekstraklasie znikł, ale tylko na kilka tygodni.

2000-2001

W końcu lipca 2000 roku przed sporym dylematem stanęły władze PZTS. Z ekstraklasy wycofały się AZS AWF Gdańsk, Idea 2000 i KS Piaseczno. Wakaty starał się uzupełnić PZTS. Zaproponował grę w ekstraklasie elbląskiemu LZS Mlexer.

Niestety kilkutygodniowe starania o strategicznego sponsora dla drużyny nie przyniosły efektu. Pozostały tylko chęci zawodników dla których była to szansa na zaistnienie na krajowym rynku.

Drużyna Mlexera wystartowała w rozgrywkach I ligi w składzie: Georgij Rubinstein, Ryszard Grzelak, Wojciech Tebecio, Krzysztof Laskowski i Jerzy Kinal. Elblążanie grali ze zmiennym szczęściem. O utrzymaniu statusu I ligowca zadecydowały ostatnie mecze. W przedostatnim z nich po zwycięstwie 9:1 nad zespołem Tivoli w Poznaniu już było wiadomo, że elblążanie zajmą piąte, bezpieczne miejsce w tabeli I ligi.

Rezerwy Mlexera pod wodzą trenera Jana Kinala zajęły drugie miejsce w III lidze ustępując trzema punktami Czarnym z Olecka.

2001-2002

W połowie roku 2001 było głośno o problemach finansowych Mlexera. Zaległości w wypłatach wobec zawodników wynosiły 16 tys. złotych. Tenisiści zagrozili, że nie podejmą żadnych rozmów z kierownictwem klubu do chwili uregulowania należności. Pod znakiem zapytania stanął udział Mlexera w rozgrywkach I ligi w nowym sezonie. Tymczasem na sprzedaż wystawiono Ryszarda Grzelaka. Cena wywoławcza 6 tys. złotych okazała się barierą dla klubów Opatrunki z Torunia, ITR Iława i Argosu z Pasłęka.

Ostatecznie Grzelak wraz Georgijem Rubinsteinem, Krzysztofem Laskowskim i Jerzym Kinalem wystartowali w rozgrywkach I ligi. Po pięciu meczach elblążanie nie zanotowali żadnego zwycięstwa i byli czerwoną latarnią | ligowej tabeli.

26 listopada 2001 roku odbyły się uroczystości jubileuszowe 70-lecia Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Podczas okolicznościowej uroczystości w Warszawie odznaczeniami honorowano zasłużone dla PZTS osoby.

Na zdjęciu: Srebrne Krzyże Zasługi otrzymali: Roman Fajkus (OZTS Katowice), Józef Myrcik (Kolegium Sędziów PZTS), Marek Wnuk (wiceprezes PZTS, działacz z Elbląga) i Leszek Kucharski (trener kadry PZTS).

Po ostatnim meczu drugiej rundy w I lidze wiadomo było, że elbląski Mlexer pożegna się z I ligą (zajął ostatnie, dziewiąte miejsce w tabeli) jeśli nie powalczy skutecznie w barażach. Zaczęło się pomyślnie, bo w dwumeczu z Energetykiem Rybnik elblążanie okazali się lepsi. Do pełni szczęścia niezbędne były zwycięstwa w dwumeczu z AZS Politechniką Radom. Studenci dwukrotnie ograli elblążan 6:4 i 7:3 i Mlexer po 6 latach pożegnał się z I ligą.

O awans do II ligi bez powodzenia walczyły męskie rezerwy elbląskiego Mlexera.

2002-2003

W wyniku reorganizacji II ligę podzielono na cztery grupy (było osiem). Mlexer Elbląg zagrał w pierwszej, a jego rywalami były: Kormoran III Ostróda, Słoneczny Stok Białystok, SKS II Warszawa, Start Radom, Ożarowianka Ożarów Mazowiecki, Stok Zakrzówek, Mazovia Mińsk, Marymont Warszawa, Conex Płock, Orkan Sochaczew i Tur Jaktorów.

Do rozgrywek elblążanie przystąpili w składzie: Ryszard Grzelak, Jerzy Kinal, Patryk Link i Marcin Kubiak. Po pierwszej rundzie sezonu w III lidze, Mlexer II zajmował szóste miejsce w tabeli na 10. klasyfikowanych zespołów.

Drugoligowy Mlexer w ostatniej kolejce rundy zasadniczej pokonał 8:2 SKS 40 Warszawa i awansował na szóste miejsce w tabeli.

2003-2004

Drugi sezon w II lidze Mlexer rozpoczął grając składem: Ryszard Grzelak, Jacek Dziwosz, Jerzy Kinal, Krzysztof Kubiak i Michał Link. Elblążanie po I rundzie z jednym zdobytym punktem zajmowali ostatnie miejsce w tabeli.

Rezerwy Mlexera do rozgrywek w III lidze przystąpiły w składzie: Jakub Rutkowski, Mateusz Nowaczyk, Jakub Dziwosz, Michał Sienkiewicz i Agata Dziwosz. Po pierwszej rundzie zajęły ósme miejsce w tabeli na 10. drużyn. Od grudnia 2003 trzecioligowców prowadził trener Jacek Gąsiorowski.

Tenisiści Mlexera nie utrzymali się w II lidze, a pierwsza rakieta klubu Ryszard Grzelak podpisał kontrakt na grę w II ligowym niemieckim klubie FC Lubeka.

Elbląg w dniach 23-26 kwietnia 2004 był gospodarzem Ogólnopolskiej Gimnazjady w tenisie stołowym drużynowym pod patronatem Semi Line Cup. Uroczystość otwarcia uświetniły występy orkiestry garnizonowej i grup tanecznych, a szczególnym akcentem było uhonorowanie medalami „Przyjaciel Szkolnego Związku Sportowego”, przyznanymi za wspieranie SZS – Władysławowi Mańkutowi, senatorowi RP; Markowi Wnukowi, wiceprezesowi PZTS; Pawłowi Brochackiemu, prezesowi City Tenis Club; Barbarze Kowalskiej, wiceprezes City Tenis Club i Bogdanowi Izdebskiemu, prezesowi Semi Line.

W turnieju zorganizowanym przez Elbląski Szkolny Związek Sportowy uczestniczyło 16. drużyn dziewcząt i 15. zespołów chłopców. Mistrzostwo wywalczyły dziewczęta z Publicznego Gimnazjum nr 1 z Brzegu Dolnego (dolnośląskie) przed Publicznym Gimnazjum nr 6 z Łodzi (łódzkie) i Gimnazjum nr 3 z Włocławka (kujawsko-pomorskie). Czwartą lokatę zajęła drużyna Gimnazjum nr 1 z Olecka (warmińsko-mazurskie). Rywalizację chłopców wygrało Gimnazjum Drzonków (lubuskie) przed Gimnazjum nr 2 z Ostródy (warmińsko-mazurskie) i Gimnazjum nr 1 Międzyzdroje (zachodniopomorskie).

W uroczystym zakończeniu turnieju uczestniczyli Leszek Kucharski, olimpijczyk medalista mistrzostw świata i aktorzy Tomasz Stockinger oraz Karol Strasburger. Najlepsze drużyny honorowano medalami, pucharami, nagrodami rzeczowymi. Rozlosowano extra souveniry – stoły do tenisa ufundowane przez firmę BAT Sport z Warszawy – jeden trafił do SP 8 w Elblągu, gospodarza turnieju. W czasie turnieju odbyło się seminarium dla nauczycieli „Najnowsze metody szkolenia w tenisie stołowym” prowadzone przez Jarosława Kołodziejczyka -trenera kadry Polski w asyście kadrowiczów juniorów Przemysława Hatały i Szymona Malickiego.

2004-2005

Zarząd Mlexera zdecydował, że w III lidze grać będą dwie drużyny elbląskiego klubu. Kadrę zawodniczą stanowili: Jerzy Kinal, Jacek Dziwosz, Michał Link, grający trener Jacek Gąsiorowski, Jakub Dziwosz i Mateusz Nowaczyk. Po pierwszej rundzie stawce 11 zespołów przewodził Dekorglass Działdowo przed Mlexerem I i Argosem Pasłęk – wszyscy po 18 punktów. Mlexer II zamykał tabelę. Ostatecznie ligę wygrało Działdowo przed Pasłękiem, Ostródą i Elblągiem.

Pocieszeniem dla elbląskich kibiców dyscypliny było wywalczenie wicemistrzostwa Polski wyższych szkół niepublicznych w tenisie stołowym przez drużynę elbląskiej Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego. Medal wywalczyli: Marcin Głowacki, Michał Żydkiewicz i Waldemar Moska.

2005-2006

Do rozgrywek w III lidze Mlexer przystąpił w składzie: Mateusz Nowaczyk, Michał Link, Jakub Dziwosz, Justyna Jaranowska i Agata Dziwosz. Trener Jacek Gąsiorowski postawił na młodzież, ale po pierwszych meczach drużynę wzmocnił 51-letni Leszek Brzeski, a także sam szkoleniowiec.

Agata Dziwosz została laureatką plebiscytu „Dziennika Elbląskiego na „Najpopularniejszego Sportowca Ziemi Elbląskiej roku 2005″.

Na kolejkę przed zakończeniem sezonu w III lidze Mlexer zapewnił sobie udział w barażach o II ligę. Ale tą decydującą batalię przegrał na neutralnym terenie w Olecku z ITR Hawa 5:8.

2006-2007

Tylko 7. drużyn przystąpiło do rywalizacji w III lidze. Elbląski Mlexer został wzmocniony Jarosławem Czerwienko i Markiem Unruchem (Olsztyn), Kazimierzem Sochackim (Ostróda), z II ligowych Żuław z Nowego Dworu Gdańskiego z wypożyczenia wrócił Jerzy Kinal. Potem do drużyny dołączył Andrzej Szczegielniak.

W maju 2007 roku ostatecznie rozstrzygnęła się trzyletnia batalia elbląskich tenisistów stołowych o powrót do II ligi. Na turnieju barażowym w Elblągu w decydujących pojedynkach Mlexer pokonał 8:0 ABC UKS Siódemkę Giżycko, a potem Telekomp Działdowo 8:2 i wywalczył upragniony awans.

2007-2008

W II lidze w grupie tworzonej przez kluby z Warmii i Mazur oraz Mazowsza zagrał beniaminek elbląski Mlexer. W elbląskiej grupie grały drużyny: Czarni Olecko, Nadwiślanin Płock, ŁSPORT Działdowo, Dekorglass Działdowo, Victoria Płock, ITR Iława i Morliny Ostróda.

Barwy Mlexera reprezentowali: Wasyl Skalienko (Kaliningrad) na zdjęciu, Dariusz Świder, Zbigniew Kucharski, Piotr Mazurkiewicz i Michał Link. Trenerem był Jacek Gąsiorowski.

Po pierwszej rundzie sezonu elbląscy tenisiści zajęli czwarte miejsce w grupie, a to oznaczało awans do ósemki zespołów walczących w drugiej fazie sezonu o miejsce zapewniające walkę w barażach o I ligę. Jednak do tego nie doszło, ale beniaminek utrzymał status drugoligowej drużyny. Rezerwy Mlexera zakończyły sezon w III lidze na szóstym miejscu.

2008-2009

Czternaście drużyn z województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego potwierdziło uczestnictwo w rozgrywkach o mistrzostwo II ligi w sezonie 2008/2009. Drużyna LKS Mlexer miała za rywali zespoły SKS 40 Warszawa, Morliny II Ostróda, Dekorglass Działdowo, Nadwiślanin Płock, Start Radom, Tur Bogoria Grodzisk Mazowiecki, Pogoń Siedlce, GLKS Nadarzyn, Victoria Płock, Spójnia Warszawa, ATS Warszawa, Olimp Kętrzyn i Orzeł Siedlin.

Drużyny podzielono na dwie grupy, po meczach pierwszej rundy trzy najlepsze z każdej grupy utworzyły nową w której rywalizowali o awans do I ligi. Pozostałe osiem zespołów podejmie walkę o utrzymanie się w II lidze, z której do III ligi spadną cztery najsłabsze.

W sezonie 2008/2009 barwy Mlexera Elbląg w II lidze reprezentowali: od lewej kapitan drużyny Zenon Kastrau, Michał Link, Jakub Dziwosz, Wasyl Skalienko, Dariusz Bartycha.

Niestety elblążanie pierwszej rundy nie mogli uznać za udaną i w drugiej części sezonu walczyli o utrzymanie statusu || ligowca. Do tej batalii przystąpili z zaliczonymi wynikami z pierwszej rundy; zwycięstwem 6:4 nad Orłem Siedlin i dwoma remisami 5:5 z Nadwiślaninem Płock i Olimpem Kętrzyn.

W tabeli grupy spadkowej przed pierwszym meczem stawce przewodziły z 6. punktami Bogoria Grodzisk Mazowiecki i Nadwiślanin Płock, a elblążanie z dorobkiem 4 punktów zajmowali trzecie miejsce wraz z ATS Warszawa.

W styczniu 2009, po ostatniej kolejce pierwszej rundy grupy spadkowej w II lidze tenisa stołowego elbląski Mlexer zajmował 11. lokatę w tabeli. W meczu kończącym tą sekwencję sezonu elblążanie przegrali 4:6 na własnych stołach z ATS z Warszawy. W tym ważnym dla Mlexera spotkaniu nie wystąpił najlepszy w elbląskim zespole Wasyl Skalienko z Kaliningradu, bo uczestniczył w akademickich mistrzostwach Rosji.

Nieoczekiwane przegrane mecze naszej drużyny sprawiły, że teraz musimy walczyć o wygraną z każdym przeciwnikiem chcąc utrzymać się w II lidze – mówił w lutym Zenon Kastrau, kapitan teamu tenisistów stołowych elbląskiego Mlexera.

Pierwszym takim wyzwaniem był mecz z GKLS z Nadarzyna, z którym elblążanie przegrali na terenie rywali 4:6. Plan maksimum na własnych stołach został wykonany, bowiem Mlexer wygrał spotkanie 7:3 i zainkasował dwa cenne punkty. Bardzo dobrą dyspozycję w tym meczu wykazał Michał Link, który przeszedł z drugiego stołu na pierwszy zdobywając dla klubu 2,5 punktów. Nie zawiedli jego koledzy z drużyny, bo Wasyl Skalienko, Dariusz Bartycha i Zenon Kastrau dołożyli do tej zdobyczy po 1,5 pkt od siebie. Elblążanie zrównali się dorobkiem punktowym z Nadarzynem, lecz nie awansowali w tabeli bowiem lepszy bilans małych punktów miał zespół z Nadarzyna.

W meczu ze Startem Radom tenisiści Mlexera zanotowali szybkie zwycięstwo 9:1, bo całe spotkanie trwało 1,5 godziny. Po 2,5 pkt w tym meczu zdobyli Wasyl Skalienko i kapitan drużyny Zenon Kastrau, po 1,5 pkt Dariusz Bartycha i Jakub Dziwosz oraz 1 pkt Michał Link.

W marcu drużyna Mlexera zremisowała 5:5 z Bogorią z Grodziska Mazowieckiego. Goście przewodzili stawce zespołów walczących w grupie spadkowej, stąd remis Mlexera był sukcesem. Cieszono się niedługo, bo elblążanie nie potrafili wyjść z dołu tabeli i rozstali się z II ligą. Nie zagrali jednak w III lidze, bowiem nieoczekiwane roszady w klubach sprawiły, że uzyskali prawo ponownego udziału w rozgrywkach II ligi w sezonie 2009/2010.

W kwietniu w Ostródzie rozegrano 50. Turniej Tenisa Stołowego o Puchar „Gazety Olsztyńskiej”. W finałach turnieju bardzo dobrze spisał się w kategorii wiekowej 1995-94 chłopców, elblążanin Krzysztof Bojanowski wywalczając w finale drugie miejsce. Znakomitą dyspozycję wykazała w kategorii wiekowej 1993 – 91 dziewcząt Agata Dziwosz z Elbląga wygrywając w swojej grupie zawody. Główne trofeum Puchar Gazety Olsztyńskiej” po raz ósmy wywalczyli tenisiści z Ostródy.

Próba reaktywacji amatorskiego tenisa stołowego w Elblągu podjęta przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przyniosła efekty. W zorganizowanym cyklu rozgrywek o Grand Prix Elbląga sklasyfikowano 102 osoby.

W maju odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Elbląga w Tenisie Stołowym, a po ich zakończeniu honorowano najlepszych w Grand Prix w ośmiu kategoriach wiekowych. W indywidualnych mistrzostwach Elbląga wystartowało 38 osób, a turniej rozgrywano w systemie „rosyjskim”. Mistrzem Elbląga na rok 2009 został Jakub Dziwosz przed Januszem Krygierem i Agatą Dziwosz.

Ogłoszono ostateczną klasyfikację w rywalizacji o Grand Prix Elbląga. Rywalizację do lat 13 wygrał Karol Toporek 236 pkt przed Mikołajem Kuszką 230 pkt i Krzysztofem Wlazło 220 pkt. W kategorii 14-16 lat najlepszy Wojciech Wlazło zgromadził 196 pkt i wyprzedził Agatę Dziwosz 196 pkt oraz Krzysztofa Bojanowskiego 180 pkt. Kategorię 17-19 lat wygrał Wojciech Schneider 256 pkt, drugi był Mateusz Kunach 251 pkt, a trzeci Marcin Kamka 240 pkt. Zwycięzcą w kategorii 20-29 lat został Rafał Stasiek 230 pkt przed Karolem Kilińskim 218 pkt i Jackiem Piekarzem 146 pkt.

W kategorii 30-39 lat najlepszy okazał się Mariusz Górak 280 pkt przed Krzysztofem Świtalskim 238 pkt i Łukaszem Fekietą 219 pkt. Rywalizację kategorii 40-49 lat wygrał Roman Grudzień 270 pkt przed Januszem Krygierem 264 pkt i Mariuszem Świtalskim 227 pkt.

W kategorii 50-59 triumfował Jerzy Rosa 230 pkt przed Lechem Brzeskim 160 pkt i Ryszardem Marszałkowskim 144 pkt. W najstarszej kategorii wiekowej powyżej 60 lat zwyciężył Józef Cioch 270 pkt przed Józefem Pyką 270 pkt i Tadeuszem Piaseckim 258 pkt.

Kategorię kobiet wygrała Agata Dziwisz 238 pkt przed Marzeną Świechowską 40 pkt i Magdaleną Kołodziejską 40 pkt.

Dla medalistów Grand Prix przygotowano oryginalne medale Z ich nazwiskami. Trójkę najlepszych z indywidualnych mistrzostw Elbląga honorowano statuetkami, a trofea wręczał Marek Wnuk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Wydarzeniem roku w amatorskim tenisie stołowym, były turnieje organizowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji

2009-2010

Pomimo zapowiedzi o wielkiej mobilizacji II ligowca w nowym sezonie, premierowe spotkanie nie przyniosło zwycięstwa drużynie elbląskiego Mlexera. W wyjazdowym meczu w Grodzisku Mazowieckim ekipa trenera Jacka Gąsiorowskiego przegrała z tamtejszą Bogorią 1:9. Jeden punkt elblążanie zdobyli w grze deblowej, w której duet Mlexera Zenon Kastrau i Jacek Gąsiorowski pokonał 3:0 parę gospodarzy Piotr Fijałkowski i Piotr Soczewicz.

W kolejnych spotkaniach nadal bez sportowej satysfakcji ze zwycięstwa pozostawali tenisiści Mlexera. W trzeciej kolejce meczów II ligi przegrali 4:6 mecz z Bronią w Radomiu. Ambicji elblążanom nie brakowało, ale rywale okazali się skuteczniejsi w decydujących o wygranych sytuacjach. Cztery pojedynki w tym meczu kończyły się po pięciu setach. W trzech z nich górą byli gospodarze i to przesądziło o ich drużynowym sukcesie. W II ligowej tabeli, po trzech kolejkach, elblążanie zajmowali 10.miejsce.

Sympatycy tenisa stołowego liczyli, że w meczu z Pogonią z Siedlec elbląski Mlexer grając na własnych stołach upora się z tą drużyną i wywalczy pierwsze punkty w II lidze. Niestety do tego nie doszło, bo elblążanie ulegli rywalom 4:6. Dopiero w piątej kolejce sezonu 2009/2010 tenisiści stołowi II ligowego Mlexera zanotowali pierwsze zwycięstwo. Pokonali w Ostródzie zespół Condohotels Morliny II 10:0 i podskoczyli o kilka miejsc w tabeli. Po tym pojedynku ostródzianie wycofali się z II ligi.

Elbląscy kibice doczekali się kolejnego zwycięstwa Mlexera, który pokonał na wyjeździe 6:4 ostatnią w tabeli ekipę Liberpolu GUKS Orta Siedlin. Zwycięstwo nie wpłynęło na poprawę sytuacji elblążan, bo nadal zajmowali miejsce w strefie spadkowej. Był też świąteczny, grudniowy prezent w dziewiątej kolejce meczów II ligi tenisa stołowego, bowiem Mlexer pokonał 8:2 zespół ATS z Warszawy i awansował na siódme miejsce w ligowej tabeli.

Spotkania po krótkiej przerwie świąteczno – noworocznej potwierdziły, że przed elbląską drużyną bardzo trudne wyzwania. Przegrali oni 4:6 spotkanie na własnych stołach z MLUKS Nadwiślaninem Wod-Przem Płock i już było pewne, że trzeba będzie ponownie walczyć o utrzymanie się w lidze. Po pierwszej części sezonu elblążanie zajęli ósme miejsce w tabeli.

Rozgrywki o utrzymanie rozpoczęły się 21 lutego, a niespodziewanie już w pierwszym ważnym pojedynku Mlexer przegrał 4:6 z ostatnim w tabeli Liberpolem GUKS Orłem z Siedlina. Obok elblążan o przedłużenie ligowego bytu ubiegały się zespoły Dekorglass Działdowo, ATS Warszawa, Nadwiślanin Płock i wspomniany Orzeł Siedlin.

Tenisiści stołowi elbląskiego Mlexera, przegrywając w marcu 3:7 wyjazdowy mecz z ATS w Warszawie stracili szanse na utrzymanie się w II lidze. Przed nimi był wyjazdowy, ostatni w sezonie pojedynek z drużyną MLUKS Nadwiślanin w Płocku. Ale już było wiadomo, że nawet sukces w tym meczu nie uratuje Mlexera przed degradacją. Niespodzianki nie zanotowano, bo elbląski Mlexer przegrał z Nadwiślaninem w Płocku 3:7 i w takim, miernym stylu żegnał się z II ligą. Dla Mlexera punktowali Wasilij Skalienko – 2 pkt i Michał Link 1. Elblążanie rozstali się z II ligą.

W kwietniu, w Lidzbarku Warmińskim, rozegrano mistrzostwa Warmii i Mazur w tenisie stołowym juniorów i kadetów. W turnieju startowali reprezentanci elbląskiego Mlexera.

W rywalizacji kadetów na 19. sklasyfikowanych zawodników w grach indywidualnych elblążanie zajęli miejsca: 9. Mikołaj Kuszka i 14. Krzysztof Wlazło. W grze podwójnej ten duet zawodników uplasował się na czwartym miejscu, a drużyna kadetów Mlexera zajęła drugie miejsce za zdecydowanie przodującym zespołem MLKS Ostródzianka z Ostródy.

W grach mieszanych elblążanin Mikołaj Kuszka grając w parze z Paulina Chojnowską (UKS Ratusz Giżycko) zajął czwarte miejsce.

Barwy Mlexera w juniorkach reprezentowała Agata Dziwosz, która w grach indywidualnych została sklasyfikowana na siódmym miejscu w województwie. W grze podwójnej Agata Dziwosz wspólnie z Eweliną Małkińską (Mrągovia Mrągowo) uplasowała się na piątym miejscu. W indywidualnych grach juniorów elblążanie zajęli miejsca: 6. Wojciech Wlazło i 7. Krzysztof Bojanowski. W deblu elbląska para została sklasyfikowana na czwartym miejscu. Jedyny brązowy medal dla MLKS Mlexer wywalczył duet Krzysztof Bojanowski – Agata Dziwosz w grze mieszanej.

Rozsypał się skład II ligowej drużyny Mlexera, pomimo, że były jeszcze znikome szanse na pozostanie w tej lidze. Zdecydować o tym miały wyniki baraży o pozostanie w I lidze. Tymczasem dotarły wieści o możliwości całkowitej likwidacji sekcji tenisa stołowego w Mlexerze, a powodem był brak pewności o możliwościach finansowania jej działalności.

2010-2011

Sekcja tenisa stołowego w Mlexerze przetrwała po spadku męskiej drużyny z II ligi. Elbląg wystawił drużynę do rozgrywek w III lidze, w której obok Mlexera rywalizowały Warmia Lidzbark Warmiński, Piłeczka Pisz, Olimp Kętrzyn, Ogólniak Nidzica, Mrągowia Mrągowo, Ratusz Giżycko i LZS Lubawa. Ze zmiennym szczęściem elblążanie toczyli pojedynki w III ligowym towarzystwie w sezonie 2010/2011. Jednak mobilizacja w ostatnich pojedynkach sprawiła, że drużyna elbląskiego Mlexera zapewniła sobie utrzymanie w tej klasie rozgrywek na kolejny sezon. Barwy klubu w sezonie reprezentowali: Tomasz Libura (opiekun zespołu), Radosław Cieśliński, Michał Link, Jacek Świtalski, Agata Dziwosz, Krzysztof Bojanowski i Wojciech Wlazło.

Na mistrzostwach województwa juniorów i kadetów w tenisie stołowym w Lidzbarku Warmińskim (16 kwietnia) startowali kadeci z elbląskiego Mlexera i zajęli miejsca na podium. W grze pojedynczej brązowy medal wywalczył Jacek Świtalski, a w deblu grając z Miłoszem Ostrowskim wicemistrzostwo Warmii i Mazur uhonorowane srebrnymi medalami. W rywalizacji juniorów elblążanie nie startowali.

W orneckiej hali OSiR odbył się finał Wojewódzkiego Turnieju LZS w Tenisie Stołowym o Puchar TVP OLSZTYN”. Po serii eliminacji, w finale przy stołach stanęło 96 zawodniczek i zawodników podzielonych na grupy. Byli w tym gronie elblążanie. W grupie trzeciej najlepszy okazał się Krzysztof Bojanowski, natomiast w grupie czwartej na drugim miejscu uplasowała się Agata Dziwosz. Drużynowo elbląski Mlexer zajął 10. miejsce na 29. sklasyfikowanych jednostek.

W maju w Gniewie odbył się kolejny turniej z cyklu Grand Prix weteranów 2011 w tenisie stołowym. Z powodzeniem startowali elbląscy nestorzy w tej dyscyplinie sportu, którzy pomimo upływu lat nadal pasjonują się tą dyscypliną sportu uczestnicząc w rozgrywkach organizowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, a także w miarę możliwości w zawodach Grand Prix Polski. Do rywalizacji włączyli się członkowie Elbląskiego Sportowego Klubu Nestora i to w najstarszych grupach wiekowych. W kategorii wiekowej 70-74 lat, na 7-8 miejscu uplasowali się Józef Pyka i Sylwester Gliniecki, a w kategorii +75 lat medalowe trzecie miejsce wywalczył Tadeusz Piasecki.

W III Indywidualnych Mistrzostwach Elbląga Amatorów w Tenisie Stołowym uczestniczyło 36 zawodników i 10 par deblowych. Zawody zainaugurował kierownik Działu Imprez i Szkoleń MOSIR Janusz Pająk, który nagrodził zwycięzców zakończonej już trzeciej edycji Grand Prix Elbląga w Tenisie Stołowym. Po 54. pojedynkach wyłoniono ćwierćfinalistów w grach pojedynczych. W tej fazie turnieju padły następujące rozstrzygnięcia:

Janusz Krygier – Arkadiusz Kaczmarzyk 3:2; Tadeusz Piasecki – Sławomir Urban 0:3; Roman Grudzień – Sylwester Piasecki 3:0; Zbigniew Woronowicz – Dariusz Wycichowski 1:3. W pojedynkach półfinałowych Krygier pokonał 3:1 Urbana, a Grudzień wygrał 3:1 z Wycichowskim. W meczu o brązowy medal Sławomir Urban pokonał 3:2 Dariusza Wycichowskiego, a w finale Janusz Kriger wywalczył indywidualne mistrzostwo Elbląga zwyciężając 3:2 Romana Grudnia. W grach deblowych po sześciu pojedynkach wyłoniono półfinalistów. Wyniki gier tej fazy turnieju deblowego: Kriger/Grudzień – Kaczmarzyk/lwicki 3:0; Piasecki/Woronowicz – Gliniecki/Łuczak 0:3. W meczu o trzecie miejsce duet Kaczmarzyk/lwicki pokonał 3:0 parę Piasecki/Woronowicz. Deblowe mistrzostwo Elbląga w tenisie stołowym zdobyła para Gliniecki/Łuczak pokonując 3:0 duet Kriger/Grudzień. W kategorii Open o mistrzostwo rywalizowali zawodnicy z licencjami PZTS. Tytuł wywalczył Krzysztof Bojanowski wyprzedzając Wojciecha Wlazło, Jacka Świtalskiego i Krystiana Grzelaka.

Na Mistrzostwach Polski Weteranów w tenisie stołowym (11-12 czerwca) złoty medal w grze deblowej w kategorii wiekowej + 75 lat wywalczył elblążanin Tadeusz Piasecki grając w parze z Edwardem Nowakiem z Gdańska. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przychylił się do prośby Elbląskiego Sportowego Klubu Nestora udostępniając bezpłatne korzystanie z sali i stołów do gry weteranom dyscypliny – podkreślał złoty medalista. – Życzliwość MOSIR i otwarcie na istniejące zapotrzebowanie, zaprocentowało tym sportowym sukcesem. To moje pierwsze mistrzostwo Polski w 60-cio letniej przygodzie z tenisem stołowym. Za rok startuje ponownie – obiecywał Piasecki.

Medalistę wraz z kierownictwem ESK Nestora przyjął Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga. Gratulując sukcesu podziękował za sportową promocję miasta w kraju.

Na zdjęciu: Tadeusz Piasecki z mistrzowskimi trofeami

Doprowadzenie do reaktywacji tenisa stołowego w Elblągu na ligowym poziomie taki cel wyznaczyli uczestnicy Walnego Zebrania LKS Mlexer wybierając nowe władze klubu. Delegaci podczas zebrania 30 czerwca wyłonili nowy zarząd. Prezesem klubu wybrano Rafała Siwko, a w skład Zarządu weszli: Grzegorz Bojanowski, Tomasz Libura, Mariusz Świtalski, Mirosław Kozłowski i Ryszard Grzelak. Komisję Rewizyjną tworzą Janusz Sielski, Andrzej Grzelak i Radosław Cieśliński.

Mlexer podjął skuteczną próbę powrotu do II ligi tenisa stołowego. Na turnieju barażowym w Wyszogrodzie elblążanie prowadzeni przez grającego trenera Ryszarda Grzelaka wystartowali w dodatkowym barażu o cztery wolne miejsca w II lidze mężczyzn.

Z dwóch drużyn z województwa warmińsko-mazurskiego kwalifikacje wywalczył Mlexer Elbląg, który znalazł się w jednej grupie z Ogólniakiem Nidzica i wygrał spotkanie 6:3, co wystarczyło do awansu. Obok Mlexera awans zdobyły zespoły GKTS Wiązowna, UKS Victoria Płock i GUKS Liberpol Orzeł Siedlin. Decydujący mecz Ogólniak Nidzica – Mlexer Elbląg 3:6. Wyniki pojedynków, na drugim miejscu tenisiści z Elbląga: Tomasz Jeliński – Tomasz Libura 3:0 (8,9,8); Dawid Roman Ryszard Grzelak 0:3 (-9,-3,-8); Tomasz Jeliński – Ryszard Grzelak 0:3 (-9,-7,-2); Dawid Roman – Tomasz Libura 1:3 (-5,- 9,12,-8); Karol Bogdański – Krzysztof Bojanowski 3;1 (11,-3,9,7); Przemysław Szypulski – Andrzej Grzelak 1:3 (9,-8,-9,-9); Karol Bogdański – Andrzej Grzelak 2:3 (7,9-8,-3,-6); Przemysław Szypulski – Krzysztof Bojanowski 0:3; Bogdański/Szypulski – R. Grzelak/A. Grzelak 0:3 (-7,-4,-3); Jeliński/Roman – Libura/Bojanowski 3:0 (8,5.4).

Sąd Rejonowy w Olsztynie, 22 września zarejestrował Ludowy Klub Sportowy Mlexer Elbląg. Oznaczało to oficjalną reaktywację męskiej sekcji tenisa stołowego.

Na konferencji prasowej nowe władze klubu przedstawiły program działania, a prezes Rafał Siwko (na zdjęciu) podkreślił, że reaktywacja klubu, po trwającym zastoju, nastąpiła z inicjatywy rodziców dzieci uprawiających dyscyplinę. Zapowiedział, że klub obok II ligowej drużyny będzie prowadził IV ligowy zespół w rozgrywkach wojewódzkich z myślą o kształtowaniu umiejętności młodych adeptów tenisa stołowego.

Celem II ligowego zespołu było utrzymanie się w II lidze i uplasowanie się w środku ligowej tabeli.

Kadrę stanowili: trener Ryszard Grzelak, Wojciech Tebecio, Krzysztof Bojanowski, Tomasz Libura, Michał Link, Radosław Cieśliński i Andrzej Grzelak. Ligowe pojedynki rozgrywano w sali Zespołu Szkół Gospodarczych.

Premiera ostudziła apetyty, bowiem Mlexer przegrał na własnych stołach 3:7 z MLKS Józefovią z Józefowa. Kolejne mecze w II lidze też nie przynosiły sukcesów.

W Gdańsku, w październiku odbyły się Mistrzostwa Europy – główna impreza obchodów 80-lecia Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Z inspiracji Marka Wnuka, dyrektora MOSIR, w drodze na mistrzostwa do Trójmiasta zatrzymał się w Elblągu Tomasz Krzeszewski, selekcjoner kadry narodowej tenisistów stołowych Polski, który spotkał się z Rafałem Siwko, prezesem LKS Mlexer.

W listopadzie w Lidzbarku Warmińskim odbył się II Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Żaków, Młodzików, Kadetów, Juniorów w tenisie stołowym. Z zawodników Mlexera najlepszy wynik osiągnął Krystian Grzelak zajmując czwarte miejsce, na szóstym uplasował się Jacek Świtalski.

13 listopada przyniósł pierwsze zwycięstwo II ligowej drużynie, która w ligowych derbach województwa pokonała 6:4 Warmię z Lidzbarka Warmińskiego. Potem nie było już tak dobrze i zespół znalazł się w ogonie tabeli. Bardzo dobrze spisywała się natomiast IV ligowa drużyna Mlexera, która zajmowała miejsce w szpicy tabeli.

W Ostródzie, na Międzynarodowych Mistrzostwach Warmii i Mazur – Euro Tour 2011, Ryszard Grzelak w kategorii do lat 49 w singlu zajął drugie miejsce, a w grze deblowej grając w parze z Georgijem Rubinsteinem z Rosji był pierwszy.

2012

Znakomitą dyspozycję wykazali tenisiści stołowi drużyny rezerw elbląskiego GI Mlexera. W pojedynku o punkty w IV lidze pokonali oni GKS Zalew Kamińsk 16:2 i na dwie kolejki do zakończenia sezonu zapewnili awans do III ligi.

W meczu z Zalewem dla elblążan punktowali: Krystian Grzelak 4,5 pkt, Wojciech Wlazło 4 pkt, Agata Dziwosz 3,5 pkt, Jacek Świtalski 3,5 pkt i Piotr Derkowski 0,5 pkt.

W marcu, w XIV kolejce rozgrywek II ligi tenisa stołowego GI Mlexer Elbląg rozgromit Piłeczkę Pisz 10:0. Punkty: Ryszard Grzelak, Wojciech Tebecio, Krzysztof Ćwikliński i Krzysztof Bojanowski po 2,5 pkt. Dopiera w ostatniej kolejce spotkań II ligi tenisa stołowego rozstrzygnął się los drużyny GI Mlexera Elbląg Elblążanie utrzymali status drugoligowego zespołu dzięki remisowi 5:5 w wyjazdowym spotkaniu z GKTS Wiązowna. O utrzymanie zdecydował także bezpośredni mecz z Warmią Lidzbark Warmiński wygrany przez nich 6:4, bowiem Warmia z identycznym dorobkiem punktowym co elblążanie dołączyła do wcześniej zdegradowanych Siedlina oraz Piłeczki Pisz.

Tenisiści stołowi GI Mlexera Elbląg wzięli udział w Turnieju o Puchar TV Olsztyn i zajęli w kategoriach startowych miejsca: młodzik – 4. Dominik Grzelak; kadet – 1. Jacek Świtalski, 3. Krystian Grzelak; senior-1. Agata Dziwisz, 4. Andrzej Grzelak. Wszyscy zawodnicy awansowali do rundy półfinałowej, a drużynowo GI Mlexer Elbląg był drugi.

Po zakończonych rozgrywkach ligowych zawodnicy elbląskiego GI Mlexera i członkowie ESK Nestora wystartowali w turnieju z cyklu Grand Prix weteranów w tenisie stołowym. W turnieju duży sukces odniósł Ryszard Grzelak z Mlexera, który zwyciężył w najmocniej obsadzonej grupie wiekowej 40-49 lat, wygrywając wszystkie spotkania. Na miejscach 49-56 został sklasyfikowany jego klubowy kolega Tomasz Libura. W kategorii 60-64 lat na 3-4 miejscu zawody skończył elblążanin Janusz Sielski, a w kategorii 65-69 lat na 13 miejscu sklasyfikowano Józefa Ciocha. Startowali także członkowie ESK Nestora i tak w kategorii 70-74 lata 15. miejsce zajął Sylwester Gliniecki, a w kategorii +75 lat na 5. sklasyfikowano Tadeusza Piaseckiego, a na 7. Józefa Pykę.

W sobotę, w Lidzbarku Warmińskim rozegrano Mistrzostwa Województwa Kadetów z udziałem reprezentantów GI Mlexera. W deblu na trzecim miejscu sklasyfikowani zostali Krystian Grzelak i Jacek Świtalski. Drużyna w składzie: Krystian Grzelak, Jacek Świtalski i Miłosz Ostrowski zajęła 4 miejsce.

Mocnymi akordami zakończył się sezon elbląskich amatorów tenisa stołowego, którego organizatorem był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Pierwszym było oficjalne podsumowanie wyników cyklu turniejowych emocji o Grand Prix Elbląga. Dyrektor MOSiR Marek Wnuk wręczał oryginalne statuetki i pamiątkowe dyplomy. Po tej mini gali rozegrano Indywidualne Mistrzostwa Elbląga Amatorów w tenisie stołowym.

– To znakomita okazja do wspomnień z młodości – stwierdził Tadeusz Piasecki, ubiegłoroczny Mistrz Polski Weteranów w grze deblowej. – Mija właśnie 60 lat gdy zaczynałem grać w ping-ponga, a dzięki MOSIR-owi mogę nadal robić to co lubię. Już nie dla zwycięstw, a dla własnego zdrowia, choć przyznam, że trzecie miejsce w kategorii najstarszych uczestników GP dodało mi wiary w siebie.

Do walki o tytuły mistrzów Elbląga dopuszczeni zostali po upływie karencji tenisiści GI Mlexera, którzy wywalczyli awans do III ligi. Rywalizacja we wszystkich kategoriach mistrzostw miała charakter otwarty, toteż młodzież walczyła przy stołach ze starszymi, a sportowych emocji nie brakowało.

Indywidualne mistrzostwo Elbląga mężczyzn wywalczył Wojciech Wlazło wygrywając w finale 3:2 z Arkadiuszem Szustkiem. Trzecie miejsca zajął Tomasz Pawella pokonując 3:0 Janusza Krigera.

Mistrzynią w kategorii kobiet została Agata Dziwosz pokonując 3:0 Elżbietę Szwarc. W grze podwójnej mistrzostwo dla pary Jacek Świtalski/Krystian Grzelak, która wygrała 3:1 z duetem Piotr Iwicki/Bartosz Kępski, trzecie miejsce wywalczyli Roman Grudzień/Janusz Kriger pokonując 3:2 duet Robert Zaborowski/Wojciech Dzierżko.

Trzy najlepsze lokaty w każdej kategorii honorowano pucharami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Zakończyła się sportowa rywalizacja w drużynowej lidze tenisa stołowego zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. We wtorek rozegrano ostatnią kolejkę meczów. W grupie finałowej obserwowano bardzo zacięty i stojący na dobrym poziomie mecz, w którym drużyna Raf-and-Rysz pokonała 3:2 (11:11) wyżej notowany zespół JaRo Zatorze. Dla zwycięskiego teamu punktowali Rafał Stasiak 1,5 pkt i Ryszard Łuczak 1,5 pkt, natomiast dla pokonanych Janusz Kriger 2 pkt., z którym grał Roman Grudzień. W czerwcu w Radomiu rozegrano Mistrzostwa Polski Weteranów w tenisie stołowym. Przez trzy dni stoczono ponad 1000 pojedynków przy 16. pingpongowych stołach. Lista uczestników radomskich mistrzostw była imponująca, bo do rywalizacji w 9 kategoriach przystąpiło ponad 200 zawodniczek i zawodników. W doborowym gronie nie zabrakło elbląskich pasjonatów tej dyscypliny sportu. Grają w organizowanych przez MOSiR turniejach indywidualnych o Grand Prix Elbląga, uczestniczą w rozgrywkach drużynowych Amatorskiej Ligi Tenisa Stołowego, a przede wszystkim mają możliwości dzięki MOSIR-owi do systematycznych treningów. To wszystko zaprocentowało w krajowej rywalizacji weteranów. W grach pojedynczych, w kategorii wiekowej 60-64 lata na 7-8. miejscu sklasyfikowano Janusza Sielskiego. Natomiast w kategorii powyżej 75 lat na 11. miejscu zawody skończył Józef Pyka, a na 14. Tadeusz Piasecki.

Obaj starsi panowie reprezentowali Elbląski Sportowy Klub Nestora i stanęli na podium mistrzostw. W grze deblowej Józef Pyka I Tadeusz Piasecki zdobyli brązowe medale, a bohaterów wydarzenia przyjął gratulując sukcesu prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.

W Zespole Szkół Gospodarczych odbyło się okolicznościowe spotkanie z okazji złotych godów Elbląskiego Klubu Sportowego Mlexer. Uczestniczyli w nim obecni i byli działacze, zawodnicy, trenerzy, sponsorzy, władze sportowe Elbląga.

Z nieznanych przyczyn zabrakło protoplasty, inicjatora i pierwszego długoletniego i zasłużonego dla dyscypliny prezesa Józefa Zająca, przybył natomiast Józef Rajkiewicz, który przez wiele lat osobistym zaangażowaniem skutecznie wspierał organizacyjnie działające w klubie sekcje piłki nożnej, kolarstwa i tenisa stołowego.

Funkcjonujące od niespełna roku nowe władze klubu na Walnym Zebraniu Delegatów zdecydowały o wprowadzenie zmiany w nazwie Mlexera z Ludowego na Elbląski Klub Sportowy, co ma jednoznacznie utożsamiać środowisko sportowe z miastem.

W roku jubileuszu EKS Mlexer specjalizował się w tenisie stołowym, a jego wizytówką jest II ligowa męska drużyna i zespół rezerw, który awansował po minionym sezonie do III ligi.

Jubilatowi gratulacje przekazali Grzegorz Nowaczyk prezydent Elbląga, Dorota Pawłow dyrektor Departamentu Sportu UM i Marek Wnuk dyrektor MOSIR. Z okazji jubileuszu przyznano tytuły Honorowych Członków Klubu.

W imieniu Piotra Wadeckiego, który w Mlexerze rozpoczynał kolarską przygodę z wieloma późniejszymi sukcesami, wyróżnienie odebrał ojciec Eugeniusz Wadecki.

Honorowe członkowstwo klubu otrzymali także nestorzy sekcji tenisa stołowego Józef Pyka i Tadeusz Piasecki, którzy pomimo upływu lat nadal z powodzeniem reprezentowali Elbląg i ESK Nestora na mistrzostwach Polski weteranów na zdjęciu w towarzystwie honorujących prezydenta Grzegorza Nowaczyka i prezesa klubu Rafała Siwko.

Podziękowania za wieloletnią pracę i działalność w formie grawertonów przyznano Józefowi Zającowi, byłemu prezesowi i założycielowi klubu, działaczowi Zdzisławowi Petryckiemu, trenerowi i działaczowi Markowi Wnukowi oraz Marii Dobosz, dyrektor Zespołu Szkół Gospodarczych – za szczególną życzliwość i udostępnianie hali sportowej na treningi i mecze tenisistów. Były też pamiątkowe medale z okazji złotego jubileuszu wręczane przez Dorotę Pawłow dyrektor Departamentu Sportu UM sponsorom, działaczom i zawodnikom – uhonorowani na zdjęciu.

Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło szampańskiego toastu i okolicznościowego tortu. Przy słodkim poczęstunku wspominano pierwsze lata działalności, trenerów, zawodników. Rozmawiano także z nadziejami o przyszłości elbląskiego tenisa stołowego, bowiem w klubie prowadzona jest intensywna praca z narybkiem dziećmi i młodzieżą.

Jubileusz jubileuszem, a do nowego sezonu intensywnie przygotowywali się zawodnicy elbląskiego EKS Mlexer, którzy reprezentować mieli miasto i klub w rozgrywkach II, III i IV ligi tenisa stołowego.

To ambitnie ustawiona dość wysoko porzeczka przez kierownictwo klubu. Faktem jest, że II ligowy zespół wzmocnił grający jeszcze wiosną w I lidze Łukasz Kaproń. Rozgrywki o mistrzostwo II ligi tenisa stołowego miały się rozpocząć na początku października. W niższych ligach walczyć o punkty mieli młodsi stażem startowym i początkujący w dyscyplinie dziewczęta i chłopcy.

Wcześniej po serii treningów zawodnicy Mlexera wzięli udział w Wojewódzkim Turnieju Klasyfikacyjnym w Lidzbarku Warmińskim gdzie walczyli ze zmiennym szczęściem.

Seniorka Agata Dziwosz uplasowała się na miejscu 5.-6. W seniorach Łukasz Kaproń także zajął miejsce 5. i 6., a Ryszarda Grzelaka sklasyfikowano na miejscach 9. i 12.

Kolejnym etapem praktycznego sprawdzianu dyspozycji zawodniczek i zawodników był | Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa EKS Mlexer Elbląg. Do rywalizacji w Zespole Szkół Gospodarczych przystąpiło 30 zawodników związanych z klubem Mlexer, w tym pełne składy drużyn II i III ligi, weterani oraz zaproszeni najlepsi tenisiści uczestniczący w rozgrywkach Ligi Amatorów prowadzonej przez MOSIR. Turniej otworzył Rafał Siwko, prezes EKS Mlexer, a do faworytów zawodów zaliczano Łukasza Kapronia, Ryszarda Grzelaka i Wojtka Tebecio. Pula nagród w turnieju wynosiła 550 zł. Ku zaskoczeniu obserwatorów, swoje mecze przegrał Łukasz Kaproń i nie liczył się w końcowej klasyfikacji. Nie zawiedli pozostali faworyci i po długich zmaganiach w finale najlepszym okazał się Wojciech Tebecio zdobywca Pucharu Prezesa przed Ryszardem Grzelakiem. Trzecie miejsce wywalczył weteran Marcin Podkański. Niespodziewanie na czwartej pozycji uplasował się młody Krystian Grzelak.

Były też nagrody dla najlepszych amatorów turnieju, którzy zajęli miejsca: 1. Krystian Grzelak, 2. Arkadiusz Kaczmarzyk, 3. Janusz Krygier. Wyróżniono również najlepszego z zaproszonych gości Piotra Iwickiego. Turniej przeszedł do historii, a zainteresowanie tą formą rywalizacji i wysoki jej poziom potwierdza opinie o potrzebie kontynuacji tego typu zawodów.

W Lidzbarku Warmińskim rozegrano pierwszy w sezonie turniej z cyklu Grand Prix Polski Weteranów w tenisie stołowym. Impreza była połączona z Igrzyskami Warmia Mazury Senior Games i miała charakter międzynarodowy.

Przez trzy dni 188. uczestników zmagało się ze sobą przy stołach tenisowych o pierwsze punkty do klasyfikacji Grand Prix, które z kolei otwierają drogę do Mistrzostw Polski Weteranów. W turnieju swój udział wynikami zaznaczyli elblążanie. W turnieju pokazowym w grze podwójnej zwyciężył duet Ryszard Grzelak (Elbląg)/ Georgy Rubinshteyn (Rosja). Miejsca elblążan w kategoriach wiekowych: 40-49 lat – 3. Ryszard Grzelak, 13. Tomasz Libura, 27. Marcin Podkański; 60-64 lat – 5. Janusz Sielski; 65-69 lat – 5. Józef Cioch; 70-74 lat – 11. Sylwester Gliniecki; +75 lat – 3. Józef Pyka, 5. Tadeusz Piasecki.

Efektownie nowy sezon w II lidze tenisa stołowego mężczyzn, w grupie mazowiecko-warmińsko-mazurskiej, rozpoczęła drużyna Elbląskiego Klubu Sportowego Mlexer.

W wyjazdowym meczu w Płocku elblążanie rozbili 8:2 zespół UKS Victoria. Wyniki pojedynków, na pierwszym miejscu gospodarze: Michał Buła – Krzysztof Ćwikliński 1:3,

Sebastian Kopacki – Ryszard Grzelak 0:3, Robert Wojnarski – Łukasz Kaproń 1:3, Andrzej Wawrzyniak – Wojciech Tebecio 1:3 i po pierwszych grach singlowych 4:0 dla Mlexera.

Gry podwójne: Buta, Wawrzyniak – Kaproń, Ćwikliński 3:0, Wojnarski, Kopacki – Grzelak, Tebecio 3:2 i po deblach 4:2 dla Mlexera. Druga tura gier singlowych: Buła – Kaproń 0:3, Kopacki – Tebecio 1:3, Wojnarski – Ćwikliński 1:3, Wawrzyniak – Grzelak 1:3.

W drugiej kolejce sezonu tenisiści stołowi Mlexera podjęli na własnych stołach bardziej wymagającego przeciwnika – drużynę Pogoni z Siedlec. Pojedynki obserwowali i znakomicie dopingowali zawodników kibice. W efekcie drużyna Elbląskiego Klubu Sportowego Mlexer w pięknym stylu pokonała 6:4 drużynę MKS Pogoń Siedlce. Był to trudny rywal, a to sprawiło, że widowisko było emocjonujące, a zawodnicy popisywali się efektownym rozgrywaniem piłeczki.

Punkty dla elblążan zdobyli: Łukasz Kaproń 2,5 pkt, Wojciech Tebecio 2,0 pkt, Ryszard Grzelak 1,5 pkt.

Dobrą zabawę, zdrową rywalizację dzieci ze szkółki tenisa stołowego przy klubie EKS Mlexer Elbląg oraz radość rodziców z poczynań sportowych ich pociech, zapewniono podczas Turnieju Mikołajkowego zorganizowanego przez klub 8 grudnia. Uczestniczyło 20 zawodników w wieku od 6 do 12 lat, nie zabrakło Mikołaja, który rozdawał dzieciom słodycze. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy oraz upominki. Zwycięzcom wręczano statuetki oraz nagrody rzeczowe.

Koniec roku był okazją do podsumowania krótkiej działalności nowego Zarządu EKS Mlexer Elbląg, który postawił sobie jak i zawodnikom drużyn tenisa stołowego wysoką poprzeczkę. Zrealizowano wiele planów dotyczących rozwoju oraz propagowania tenisa stołowego w mieście. Były liczne pozytywne wrażenia sportowe za sprawą zawodników reprezentujących klub w ligach tenisa stołowego. Drugoligowa drużyna w składzie Ryszard Grzelak, Wojciech Tebecio, Łukasz Kaproń, Krzysztof Ćwikliński i Krzysztof Bojanowski na 10 rozegranych meczów przegrała tylko jeden pojedynek. Po pierwszej rundzie, na 16 drużyn elblążanie uplasowali się na drugim miejscu w tabeli. A w tych meczach dla Mlexera punktowali: Kaproń i Tebecio po 21 pkt, Grzelak 19 pkt, Ćwikliński 9 pkt i Bojanowski 5 pkt.

Ze zmiennym szczęściem występowała III ligowa drużyna w składzie Agata Dziwosz, Jacek Świtalski, Krystian Grzelak, Andrzej Grzelak i Wojciech Wlazło, która po pierwszej rundzie uplasowała się na piątym miejscu w tabeli.

Natomiast IV ligowa EKS Mlexer III Oldboys Elbląg w I rundzie rozgrywek, nie przegrała żadnego meczu i uplasowała się na pierwszym miejscu. Drużyna grała w składzie Tomasz Libura, Piotr Derkowski, Arkadiusz Kaczmarek, Rafał Stasiak, Radosław Cieśliński i Dominik Grzelak.

Do pozytywów można zaliczyć uruchomienie w roku 2012 strony klubu w internecie, natomiast podstawowym problemem z jakim borykały się władze klubu był brak tytularnego sponsora. Ograniczało to pole manewru przy budowie i utrzymaniu kadry zdolnej do walki o awans zespołu Mlexera do I ligi, a takie ambitne plany oficjalnie prezentował Zarząd EKS Mlexera.